30.10.2020 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojnice 2020

Vážení čitatelia,
rok 2020 je mimoriadne špecifický. Súvisí to najmä s koronavírusovou pandémiou, ktorá priamo alebo nepriamo zasiahla nás všetkých. A neobišla ani oblasť živočíšnej výroby. Na Slovensku aj naďalej pokračoval negatívny trend vo vývoji stavov dojníc.

 Za prvý polrok tohto roku klesol ich počet o 7,47 percenta, čo znamená, že z našich maštalí ubudlo 9405 mliečnych kráv. Veľa významných chovateľov svoje chovy zlikvidovalo, a preto sme vďační tým, ktorí chovy zachovali, produkujú mlieko a nevzdávajú sa. Pozitívom je to, že kontrola úžitkovosti na mnohých farmách potvrdila trend zvyšujúcej sa produkcie mlieka, o čom svedčí skutočnosť, že dojnice sa posúvajú do čoraz vyšších pásiem úžitkovosti.

Pre porovnanie, v roku 2013 sme mali v kategórii od 8000 kg mlieka zaradených len 36,36 percenta dojníc, v súčasnosti je to už vyše 56 percent. Udržiavať chovy vo vysokej úžitkovosti, v dobrej zdravotnej a aj ekonomickej kondícii je tak každodennou výzvou pre všetkých, ktorí sú zainteresovaní do prvovýroby mlieka.

V našej špeciálnej prílohe DOJNICE 2020 vám už deviaty rok po sebe prinášame pestrú ponuku aktuálnych odborných článkov z oblasti ekonomiky produkcie mlieka, kontroly mliekovej úžitkovosti, zdravia, prevencie, ale aj aktuálne poznatky z problematiky sociálneho správania sa dobytka. Nechýbajú informácie o možnostiach zvýšenia kvality a produkcie pasienkov pre zabezpečenie dobrej výživy dojníc. V terajšej situácii na trhu mliečnych komodít, súvisiacej s poklesom tržieb za predaj mlieka a spôsobenej pandémiou, upriamujeme pozornosť na efektivitu využitia krmovín a aj na samotnú produkciu kvalitných objemových krmovín.

A samozrejme, nevyhýbame sa ani téme súčasnosti – zmene klímy a globálneho otepľovania. Venujeme sa témam ako sú výživové stratégie na zníženie emisií, možnosti znižovania emisií amoniaku a zamýšľame sa aj nad tým, ako je na tom Slovensko v súvislosti so zničujúcim metánom. Za rozmanitú ponuku článkov ďakujeme našim spoľahlivým prispievateľom z radov naslovovzatých odborníkov, ktorí aj v tomto roku prejavili veľký záujem publikovať v našej špeciálnej prílohe Roľníckych novín. Ich priazeň nás veľmi teší, ale teší nás aj záujem vás, čitateľov, o čom svedčia vaše priaznivé ohlasy. Veľmi si to vážime.

Ďakujeme a prajeme vám užitočne strávený čas pri čítaní prílohy DOJNICE 2020.

PATRÍCIA DOLEŠOVÁ

dojnice-min

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down