13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Donau Farm – efektívne, kvalitne a moderne

Nájsť v čase žatevnom agronóma alebo mechanizátora na rozhovor je problém. Najmä, ak chceme
získať pohľad na pestovateľské technológie na vysokých výmerách ornej pôdy. No a keď už hovoríme o vysokých výmerách, hor sa do Kalnej nad Hronom. Mal som šťastie. V Donau farm ma napriek špičke žatevných prác prijali s ochotou poskytnúť pohľad na profesionálnu prácu „vo veľkom“.

Prvé kroky dánskych investorov smerovali na Slovensko v roku 2006, kedy sa poločnosť Donau farm začala formovať v Šamoríne. V roku 2009 prichádza Donau farm aj do levického regiónu, z ktorého sa ako prvé pridalo do skupiny PD Kalná nad Hronom. Skupina Donau farm dnes zastrešuje na Slovensku šesť produkčných spoločností etablovaných v dvoch regiónoch – levickom a šamorínskom. V tom levickom sú to spoločnosti Donau farm Kalná, Donau farm Lok, Donau farm Dedinka a Levsem. V regióne Šamorín sú to Donau farm Padáň a Donau farm Šamorín.

Skupinu Donau Farm a technológie používané pri pestovaní ich poľných plodín predstavil hlavný mechanizátor spoločnosti, Ing. Róbert Zhorela. „V súčasnosti skupina  Donau farm dohromady obhospodaruje zhruba 14 000 ha pôdy a zamestnáva 120 pracovníkov. V levickom regióne je obhospodarovaných približne 10 000 ha a zvyšných 4 000 ha sa nachádza v šamorínskom regióne,“ v úvode nás oboznámil s rozlohou Ing. Zhorela. Skupina sa zameriava výhradne na rastlinnú výrobu, a to na pestovanie repky olejnej, pšenice, hrachu, slnečnice, kukurice a cukrovej repy. Na najväčšej výmere sú v skupine Donau farm pestované hustosiate obilniny, po ktorých nasleduje repka olejná. „Momentálne sa Donau farm môže pochváliť tým, že je najväčším pestovateľom cukrovej repy v Slovenskej republike,“ hovorí Ing. Zhorela. Cukrovú repu tu pestujú na výmere 800 ha. Levsem a Agroosivo Lok (dnes už Donau farm Lok) boli v minulosti tradičnými producentmi osív. Markantná časť produkcie osív je určená pre vlastnú spotrebu skupiny Donau farm, avšak v budúcnosti sa plánujú presadiť viac i v predaji osív. V súčasnosti je v Kalnej nad Hronom spustená aj nová osivová linka.. Strojový park spoločností Donau farm je jedným z najmodernejších v SR.

Centrom zabezpečenia služieb mechanizácie pre Donau farm je stredisko v Kalnej nad Hronom, kde sú ťažnými prostriedkami zväčša traktory výrobcu John Deere. V skupine vlastnia taktiež stroje značky Challenger. Spoločnosť sa môže pochváliť jedným prvenstvom, a tým je vlastníctvo troch traktorov John Deere 9620 RX s maximálnym výkonom motora 492 kW (670 HP), ktoré sú navrhnuté pre maximálny ťahový výkon.

Na reportáž sme sa vybrali počas žatvy, a to nie náhodou. Ako sme predpokladali, bola nám predvedená vysoká profesionalita zamestnancov spoločnosti. Do žatvy vyrazili muži z Donau farm Kalná nad Hronom dobre vyzbrojení.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 28

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down