11.05.2011 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dostanú viac peňazí i voľnosti

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon už pri svojom nástupe do funkcie avizoval, že bude presadzovať zrušenie krajských veterinárnych a potravinových správ. A ako sa zdá, tento „sľub“ sa čoskoro stane skutočnosťou.

Ako minulý týždeň Zsolt Simon uviedol, už na júnovej schôdzi Národnej rady SR by mali poslanci v prvom čítaní prerokovať návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti. Podľa ministrových slov, táto novela obsahuje šesť základných zmien, pričom jednou z nich je spomenuté zrušenie krajských veterinárnych a potravinových správ.
„V dôsledku tohto kroku prepustíme 80 ľudí a prinesie nám to úsporu pol milióna eur ročne. Tieto peniaze chceme pritom rozdeliť medzi tých, ktorí každý deň kontrolujú kvalitu a zdravotnú nezávadnosť potravín, pretože sú už dlhodobo podhodnotení. Chceme mať menej inšpektorov, ale lepšie zaplatených. V súčasnosti ich priemerné mesačné mzdy dosahujú len 580 – 700, čo je oveľa menej ako v prípade colníkov, policajtov či daňových kontrolórov. Okrem toho, potrebujeme zdroje aj pre vlastných právnikov, ktorí nás zastupujú v správnych konaniach s „bohatými“ obchodnými reťazcami,“ konštatoval Zs.. Simon.
Ďalšou zmenou v uvedenej novele je to, že sa pre inšpektorov ruší stála územná pôsobnosť a zavádzajú sa pružné metódy kontrol. To znamená, že kontrolóri z radov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) budú môcť ísť kontrolovať obchody kdekoľvek na Slovensku a kedykoľvek.
„Sľubujeme si od toho väčšiu objektivitu kontrol, ako aj to, že sa zníži percento nálezov nekvalitného tovaru a porušenia platnej legislatívy,“ konštatoval minister s tým, že súbežne so zákonom o veterinárnej starostlivosti bude do parlamentu predložená aj novela zákona o potravinách a novela zákona o tabakových výrobkoch.
Ďalšou významnou zmenou, ktorú zavádza novela zákona o veterinárnej starostlivosti, je podľa ministra to, že ak niektorý poľnohospodársky subjekt nedovolí vo svojom chove vykonať akúkoľvek kontrolu, tak veterinári nedovolia, aby zviera z takéhoto chovu bolo uvoľnené do potravinového reťazca. Okrem toho, novela má sprísniť používanie veterinárnych liečiv.
Ďalšou významnou zmenou bude podľa Zs. Simona to, že centrálna evidencia hospodárskych zvierat prejde zo š. p. Plemenárske služby pod Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Zvyšné činnosti, ktoré teraz vykonávajú Plemenárske služby, hlavne teda kontrola úžitkovosti, prejdú pod privátnu sféru. „Činnosti, ktoré vykonávajú Plemenárske služby, nie sú pre ministerstvo prioritou. Myslím si, že nie je správne robiť a financovať niečo, čo vlastne ani nevyužívame,“ dodal minister.
Podľa neho však zatiaľ nie je isté, či tieto činnosti prejdú do súkromných rúk, alebo ich budú vykonávať napríklad výskumné ústavy v pôsobnosti rezortu, prípadne chovateľské zväzy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down