03.09.2013 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doterajší poľnohospodársky rok považujú za priemerný

Vajnorskí družstevníci hodnotia prebiehajúci poľnohospodársky rok ako priemerný.

BRATISLAVA. "Úroda vždy veľmi závisí od počasia. V máji to vyzeralo veľmi dobre, ale po tých dažďoch prišlo veľmi rýchle leto s horúčavami, ktoré sa podpísali pod úrodu obilnín. Čakali sme veľmi dobrú úrodu, no nebola až tak dobrá. Vlani, čo bol mimoriadne nepriaznivý rok, sme mali päť ton pšenice z hektára, tento rok to bolo 5,5 tony," uviedol predseda PD Vajnory Branislav Brúder.

Vajnorčania pestujú repku, jačmeň, pšenicu, na poli je ešte kukurica a slnečnica. "Kukurica nám nástupom tepla zahorela, klásky nie sú tak veľké, ako by mali byť, preto úroda tiež nebude tak vysoká, ako sa spočiatku zdalo," dodal predseda.

Vajnorské družstvo obhospodaruje aj okolo 50 hektárov jabloňových sadov, na siedmich ha pestujú broskyne. "Broskyne nám zarodili veľmi slušne, no jablká budú vinou sucha slabšie, drobnejšie," zhodnotil predseda družstva. O niečo väčšiu radosť sľubuje úroda vo vinohradoch. Vajnorské družstvo má 150 ha rodiacich vinohradov, tento rok začínajú rodiť už aj mladé výsadby.

"Celkovo očakávame okolo 600 ton hrozna. Je to taká optimálna úroda, ale v minulosti sme dopestovali už aj 1000 ton hrozna. Cukornatosti sú zatiaľ dosť nízke tak uvidíme, čo urobí jesenné slniečko," odhadol B. Brúder.

Živočíšna výroba v PD je orientovaná najmä na chov hovädzieho dobytka na mlieko, popritom chovajú aj zopár býčkov na mäso, prioritou je však mlieko. "Konečne sa trošku pohli výkupné ceny za mlieko, sú okolo 30 centov za liter, ak by sa nákupné ceny dostali na hranicu 40 centov, ako to sľúbil pán minister, bolo by to už celkom dobré," uzavrel B. Brúder.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down