05.02.2018 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dôvody agrárnej nespokojnosti

Ani plynúci čas nič nezmenil na tom, že poľnohospodári a potravinári sú nespokojní s výškou štátnej pomoci pre ich odvetvie, ktorá je zakotvená v štátnom rozpočte SR na rok 2018. Opätovne na to poukázali na tlačovej besede, ktorá sa uskutočnila v minulom týždni priamo pred Úradom vlády SR v Bratislave.

BRATISLAVA.  Tlačovú besedu zvolala Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), a zúčastnili sa na nej vrcholní predstavitelia agrárnych a potravinárskych organizácií, ktoré Radu tvoria. Za SPPK sa zúčastnil  jej predseda Milan Semančík, za Potravinársku komoru Slovenska jej prezident Daniel Poturnay. Agrárnu komoru Slovenska zastupovala jej predsedníčka Helena Patasiová, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR jeho predseda Milan Mišánik, a za Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska bol na podujatí prítomný jeho predseda Ján Jelen.

"Stretli sme sa tu preto, aby sme znovu zopakovali to, čo sme povedali už 27. novembra 2017 pred budovou Národnej rady SR. Sme nespokojní so štátnou pomocou na úrovni 1 milióna eur, ktorá bola schválená, a požadujeme štátnu pomoc vo výške 70 miliónov eur, čo zodpovedá úrovni štátnej pomoci pre agropotravinárske odvetvie v okolitých krajinách. Pre porovnanie, v Maďarsku na štátnu pomoc pre poľnohospodárov vynakladajú 230 miliónov eur, v ČR to v roku 2016 bolo 150 miliónov eur, v Rakúsku dokonca 319 miliónov eur, kým my, na Slovensku, sme v roku 2016 mali k dispozícii 9,4 milióna eur," uviedol Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Sedemdesiat miliónov eur štátnej pomoci by pritom podľa neho znamenalo zdravé potraviny a život na vidieku.

Na časti podujatia sa zúčastnila a poľnohospodárov a potravinárov tak priamo podporila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Vo svojom vystúpení uviedla, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú tie odvetia hospodárstva, ktoré by si vláda už konečne mala všimnúť, pretože tieto odvetvia sú podľa jej názoru na Slovensku nedocenené.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down