13.01.2011 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz nemeckého mäsa

Nemecké mäso sa môže dovážať do Českej republiky či na Slovensko cez Poľsko.

Ako ďalej uviedla TASR, mäso z nemeckých spolkových krajín totiž vo veľkom odoberajú poľské firmy, ktoré ho prebaľujú a posielajú zmluvným partnerom. Informoval o tom server iDNES.cz, ktorý sa odvolal na Aktuálně.cz.
„Nemci využijú iba bravčové stehná, zvyšok mäsa ide do Poľska. Odtiaľ ho obchodníci vozia do Čiech alebo na Slovensko," povedal pre Aktuálně.cz jeden z obchodníkov s mäsom.
Túto okľuku pri dovoze mäsa potvrdil aj šéf Českej agrárnej komory Jan Veleba. „Je to pravda, informácie o tom, že mäso z Nemecka sa do Čiech dováža z Poľska, máme aj my," povedal.
Veterinárna správa ČR to však považuje za poplašnú správu. „To, čo je uvoľnené do obehu a potvrdené veterinárnou autoritou krajiny pôvodu spĺňa podmienky zdravotnej nezávadnosti," povedal pre iDNES.cz hovorca veterinárnej správy Josef Duben.
„Je úplne jedno, či to príde cez Poľsko alebo Rakúsko. Ide o intrakomunitárny trh a čokoľvek je uvoľnené, je spôsobilé aj pre ostatné krajiny," dodal.
Veterinárna správa momentálne preveruje mäso dovážané z Nemecka, zatiaľ ale na prítomnosť dioxínov nenarazila. V mäse sa dioxíny nevyviezli do žiadnej krajiny, látka sa objavila iba v britských potravinách vyrobených z kontaminovaných vajec.
Na mäso z Poľska sa česká veterinárna správa zatiaľ zameriavať nemieni. „Kontrolujeme na základe analýzy rizika všetky prípadné problémy, ktoré by mohli vzniknúť. Riziko zisťujeme napríklad na základe podozrenia, že mäso môže pochádzať z rizikových oblastí," dodal J. Duben.
Prevenciu ale volia niektoré obchody. Napríklad spoločnosť Ahold si podľa Aktuálně.cz vyžiadala z Poľska potvrdenie, že mäso tamojšej firmy, ktorá pre reťazec produkuje mäso vlastnej značky AH Quality, je zdravotne v poriadku. Firma toto potvrdenie už aj dostala.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down