17.07.2018 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz vajec z Ukrajiny

Celá Európa sa v súčasnosti borí s problémom prebytku vajec na vnútornom trhu EÚ. Z prudkého nedostatku vajec sme sa o pár mesiacov dostali do katastrofálnej situácie, kedy sú výrobcovia nútení predávať vajcia hlboko pod výrobné náklady a generujú stratu, pričom veľké spoločnosti vytvárajú stratu vo výške niekoľko stotisíc eur mesačne.

Výrobcovia vajec počítali s tým, že je to viac menej sezónna záležitosť, pretože v teplejších mesiacoch sú už zavreté školy, počas dovoleniek sa jednoducho varí menej, skonzumujeme menej vajec, ale zato zjeme viac iných potravín.

S tým všetkým producenti vajec rátali, ale nerátali s eventualitou, že naši „múdri poslanci“ v Bruseli povolia Ukrajine masívne dovozy vajec v čase, kedy samotná Európa nevie, čo s nimi.

Takýto krok len ťažko pochopiť, aj keď by sa možno dal odôvodniť pomocou pre ukrajinskú ekonomiku. Ani tento dôvod však nemá opodstatnenie, pretože výrobné závody na Ukrajine nevlastní ľud, ale bohatí oligarchovia, ktorí si za zinkasované eurá kúpia ďalšiu - pre nich nepotrebnú - jachtu alebo ďalší futbalový klub, kým obyčajní Ukrajinci sa budú aj naďalej životom trmácať - obrazne povedané - na ojazdených osloch.

To, že európsky trh zaplavujú vajcia z tretích krajín, by ešte nebolo najhoršie; horšie je však to, že tieto vajcia pochádzajú od „megaproducentov“, kde je v jednej hale umiestnených 400 000 nosníc. Podotýkam, že je to v hale, a nie na farme!

Ochrancom sliepok v priestore EÚ prekáža, že sliepky sa u nás chovajú v obohatených klietkach, ale čuduj sa svete, už im neprekáža to, že do EÚ putujú vajcia z takýchto obrovských výrobných hál.

Podotýkam, že najväčšie výrobné haly na Slovensku majú kapacitu maximálne 60 000 nosníc... Čo je to oproti 400 000 nosniciam v jednej hale na Ukrajine?! Odôvodnenie, že ide iba o vajcia, určené na spracovanie, neobstojí, pretože ide aj o vajcia v škrupine, určené na regály predajní. A keby to aj boli vajcia, určené na spracovanie, tak v každom prípade vytlačia naše vajcia z EÚ, a neopodstatnene to zvyšuje tlak na už aj tak dosť nízke ceny vajec od výrobcov. Podotýkam, že od výrobcov, pretože výrobca predáva vajcia so stratou, ale reťazce ich predávajú so ziskom.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down