05.11.2018 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dožinky sú príležitosťou pre roľníkovu hrdosť

Poľnohospodári v levickom regióne sa ešte stále držia starých dobrých zvykov, a pravidelne, rok čo rok, sa stretávajú na dožinkách, ktoré organizuje tamojšia Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora (RPPK). Pre členov RPPK Levice ako aj pre pozvaných hostí je to veľmi vhodná príležitosť na to, aby sa nielen obzreli za výsledkami konkrétnej žatvy, ale zároveň aby diskutovali aj o súčasnom stave nášho poľnohospodárstva a potravinárstva.

 

LEVICE. Tohtoročné dožinky levického regiónu sa uskutočnili v obci Lok. Hostiteľom bolo Poľnohospodárske družstvo Veľký Ďur. A z príhovoru, ktorý na tomto podujatí predniesol Ing. Milan Halmeš, predseda RPPK Levice, sme z tej časti, ktorá sa týkala tohtoročnej žatvy v levickom regióne, pre našich čitateľov vybrali najzaujímavejšie a najpodnetnejšie pasáže.

„Ukončenie žatvy a dožinky, kedy poľnohospodári bilancujú výsledky ich práce, je časom, kedy sa buď tešia z dobrej úrody alebo, naopak, sú sklamaní z neúspechu. Alebo je možný aj tretí prípad, a to býva najčastejšie, že jedno oko sa usmieva a druhé plače, čo platí pre viaceré poľnohospodárske podniky z nášho regiónu aj ohľadom nášho požatevného bilancovania,“ povedal Ing. M. Halmeš.

Tak či onak žatva dáva poľnohospodárovi - roľníkovi priestor pre jeho pestovateľskú a roľnícku hrdosť. Žatva je aj obdobím pohody, dobrej nálady a obdobím utužovania vzťahov medzi ľuďmi - aj keď ich pri zbere úrody máme z roka na rok menej. Ale aj tak je najdôležitejším článkom v celom žatevnom reťazci práve človek, pretože - či už riadi žatvu alebo riadi stroje - on zodpovedá za to, aby sa úroda čo najrýchlejšie a v čo najlepšej kvalite dostala do skladov a do sýpok.

Počas žatvy zvyčajne aj politikárčenie ustúpi až kamsi na úvrate a do tieňa, hoci tohto roku sa traktory z východu na námestiach v Bratislave držali - vzhľadom na už začínajúcu sa žatvu - netradične dlho.

Takže sme radi, že sa dnes stretávame na XXII. Levických dožinkových slávnostiach, aj keď v inej podobe, ako ich v minulosti prežívali tu prítomní naši bývalí kolegovia - seniori.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down