14.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drony v poľnohospodárskej praxi

Novým spôsobom ako aplikovať hnojivá, alebo kontrolovať stav porastov je prostredníctvom dronov, ktorých využitie posúva efektivitu leteckého postrekovania na novú úroveň.

Ako uviedli zástupcovia spoločnosti - zabudovanou 30-litrovou postrekovacou nádržou posúva efektivitu leteckého postrekovania na novú úroveň. Transformovateľné ramená umožňujú efektívnejší postrek najmä viniča aj ovocných stromov. Odpovedá tomu 9 metrová šírka postreku podporená 16 postrekovačmi s vysokým prietokom až 8 litrov za minútu. Prevádzková účinnosť je 16 hektárov za hodinu. Z menších dronov zaujal DJI Agras T10 s 10 litrovou nádržou, s pracovným záberom päť metrov, má zabudované štyri postrekovače s prietokom 2,4 litra za minútu. Prevádzková účinnosť je 6,7 hektára za hodinu. Tretí predstavený dron - DJI Mavic 3M, je zaujímavý pre multispektrálny set piatich kamier, vďaka čomu dokáže detekovať, napr. zlé vzchádzanie, poliehanie porastov, zaburinenie, v prípade viniča monitoruje aktuálny stav. Výstupom je multispektrálna rekonštrukcia, ktorú je možné nahrať do bežného postrekovača a ošetriť tak len napadnuté časti porastu. Disponuje schopnosťou mapových operácií na ploche 200 hektárov. „Poľnohospodárskymi dronmi dokážeme poskytnúť precíznejšie a rovnomernejšie postrekovanie vďaka automatizovaným funkciám a presným systémom rozprašovania. Ošetrovanie prebieha bez problémov aj v náročných terénnych podmienkach. Benefitom je redukovanie prejazdov ťažkej techniky, možnosť aplikácie aj v noci, po daždi a nižšia spotreba vody. Taktiež možnosť cielenej aplikácie na problém v poraste, napr. v prípade ohniskového výskytu burín, chorôb, atď.,“ uviedol Ing. Matej Komár, zástupca spoločnosti Blumeria Consulting. Zdôraznil, že zvlášť pre vinohrady je zaujímavé a využiteľné snímkovanie a multispektrálna analýza pomocou RGB kamery, ktorá vyhodnocuje fotosyntetickú aktivitu, fyziologické prejavy, zdravotný stav, prítomnosť chorôb s čím súvisí efektívnejšie plánovanie operácií počas celého roka. 

„Merajte asimilovateľný dusík“

S využitím dronov v aplikácii prípravkov na ochranu rastlín, ako aj hnojív v budúcnosti súhlasí aj Ing. Luděk Novák, zástupca spoločnosti Agrinova Group, podľa ktorého nás poľnohospodárstve čakajú zásadné zmeny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down