25.04.2013 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstevníkov ocenili cenou Samuela Jurkoviča

Družstevné hnutie na Slovensku prešlo v doterajšom takmer 170-ročnom vývoji viacerými zmenami a prekonalo náročné obdobia každej doby. Pritom celý ten čas potvrdzuje svoju ekonomickú i spoločenskú životaschopnosť.

Mimoriadne ťažkou skúškou prešlo družstevníctvo aj v období veľkých ekonomických a politických zmien na konci minulého storočia. Predstavitelia družstevného hnutia sa ani v týchto pohnutých časoch nechceli vzdať myšlienky družstevníctva a rozhodli sa spojiť sily. A tak v roku 1993, teda presne pred dvadsiatimi rokmi, založili Družstevnú úniu SR, ktorej zakladajúcimi členskými zväzmi sú Slovenský zväz výrobných družstiev, COOP Jednota Slovensko, Slovenský zväz bytových družstiev a Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR.
Súčasťou minulotýždňového slávnostného zasadnutia pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku Družstevnej únie SR bolo aj odovzdávanie najvyššieho družstevného ocenenia – Družstevnej ceny Samuela Jurkoviča. Tá sa každoročne udeľuje jednotlivcom či kolektívom za významný podiel na rozvoji družstevníctva, daného družstva či za celoživotné dielo. Táto cena je pritom udeľovaná najviac štyrom nominovaným za každú zakladajúcu členskú organizáciu.
Za Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR v tomto roku získali cenu Samuela Jurkoviča Dušan Nuoška, predseda EKO-družstva Kalinka (okres Detva); Juraj Šmigeľ, predseda PD Kamienka (okres Stará Ľubovňa); Marián Železník, predseda RPD Zuberec (okres Tvrdošín) a kolektív pracovníkov Dakna Námestovo, družstvo.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down