07.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvadsať rokov traktorov CLAAS z Le Mans

Presne pred 20 rokmi, 23. februára 2003, podpísal Helmut Claas dohodu o získaní väčšinového podielu v Renault Agriculture, divízii traktorov skupiny Renault. Odvtedy si CLAAS postupne upevnil svoju pozíciu poskytovateľa kompletných poľnohospodárskych systémov na medzinárodnej scéne a investoval do inovácií zvyšujúcich efektivitu a produktivitu spolu s najmodernejšími výrobnými procesmi.

23. február 2003 naznačoval zamiešanie kartami v globálnom sektore poľnohospodárskych strojov. Po získaní väčšinového podielu v Renault Agriculture, po ktorej nasledovala úplná akvizícia v roku 2008, sa spoločnosť CLAAS zmenila zo špecialistu na zberovú techniku na poskytovateľa kompletného systému – do svojho produktového portfólia pridala štandardné a špeciálne traktory, ktoré plynule dopĺňajú vlajkovú loď XERION postavenú v Harsewinkeli. Podpísanie dohody medzi Helmutom Claasom a členom predstavenstva Renault S.A Patrickom Faureom v predvečer veľtrhu SIMA v Paríži vyvolalo po jej oznámení značnú mediálnu pozornosť. Do konca apríla etapovú akvizíciu schválil kartelový úrad.

Od 1. októbra začala továreň v Le Mans meniť farebnú schému z Renault Orange na „clásácku“ Seed Green a od 1. novembra 2003 zišli z montážnej linky všetky modely v korporátnych farbách značky CLAAS. S kompletným sortimentom strojov mohol CLAAS na veľtrhu Agritechnica 2003 vystaviť „úplný rad moderných produktov“. Nová generácia XERION vzbudila značný záujem.

Koncom roka 2003 sa začali aj práce na vývoji veľkého traktora AXION 800 a o necelé tri roky neskôr bol nový traktor zaradený do portfólia CLAAS. To znamenalo prvý krok v postupnej zmene produktového portfólia Le Mans: postupom času boli CELTIS, ARES a ATLES preznačené na ARION a AXION.

Inovácie definujúce priemysel

Nové traktory ARION a AXION vydláždili cestu mnohým oceneným inováciám, ktoré definovali poľnohospodárske odvetvie: veľký, vysoko kontrastný terminál CEBIS pre AXION a neskôr aj sériu ARION 500 a 600; kabína PANORAMIC pre ARION 400; AXION TERRA TRAC, ktorý bol prvým polopásovým traktorom s plným odpružením; TELEMATICS pre správu vozového parku a CEMOS, popredný samoučiaci sa systém pre podporu operátora založený na dialógu a optimalizácii procesov pre ARION a AXION CMATIC. Aj traktory CLAAS z Le Mans lámali rekordy - v roku 2013 testovacie centrum DLG testovalo AXION 950 s výkonom 416 k v mene časopisu Profi a nameralo rekordný ťahový výkon 242 kW – čo z neho urobilo najvýkonnejší štandardný traktor na svete! V teste DLG PowerMix prekonal traktor priemer všetkých predtým testovaných traktorov o neuveriteľných 15,6 % so spotrebou paliva len 249 g/kWh.

Tieto a ďalšie úspechy možno pripísať tímu vývojárov v rámci celej skupiny, ktorých hlavným cieľom je postaviť najefektívnejšie a najproduktívnejšie traktory pre farmárov a službárov po celom svete. Odbornosť v oblasti pásových podvozkov TERRA TRAC a systému CEMOS a procesnej inteligencie v CLAAS Industrietechnik v Paderborne sa spája s odbornými znalosťami v oblasti elektroniky od CLAAS E-SYSTEMS v Dissene a štandardnými možnosťami vývoja traktorov vo Vélizy. Spoločne už skúmajú a vyvíjajú ďalšiu generáciu traktorov z Le Mans.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down