02.05.2016 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dve krátke poznámky

Rešpektovanie výsledkov volieb a nepísaných 100 dní pre vládu patrí k demokratickej výbave všetkých vyspelých štátov. Je však neobvyklé, ak minister alebo ministerka po nástupe do funkcie nehovorí o budúcnosti rezortu, ale o svojom predchádzajúcom pracovisku ako o dobre namazanom stroji a veľmi dobrom zdroji peňazí pre štátny rozpočet.

Myslím si, že takáto situácia si „zaslúži“ minimálne dve krátke poznámky.

Poznámka prvá. Slovenský pozemkový fond (SPF) nie je a ani nebol zriadený na podnikanie, ale svoju činnosť vykonáva vo verejnom záujme, teda sústreďuje sa na to, na čom je verejnosť nejakým spôsobom zainteresovaná, čo považuje za dôležité z hľadiska všeobecného verejného dobra.

Preto meranie úspešnosti SPF na základe dosahovania a zvyšovania jeho zisku je prinajmenšom nenáležité.

Druhá poznámka. Som presvedčený, že dnes už málokto pochybuje o tom, že v máji 2004 sa pôvodne „domáci“ verejný záujem Slovenska rozšíril o verejný záujem EÚ, deklarovaný v jej politikách; konkrétne v poľnohospodárstve v Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) a Politike rozvoja vidieka (PRV).

Súčasná SPP, respektíve jej „tretia generácia“ kladie dôraz na hospodársky, spoločenský a kultúrny rozvoj vidieka Európy. Ide o prežitie vidieckej krajiny ako miesta, kde ľudia žijú, pracujú a oddychujú, zabezpečením budúcnosti mladých poľnohospodárov, podpory podnikania v poľnohospodárstve, rozvoja cestovného ruchu a pomoci pre malých poľnohospodárov.

Predpokladám, že nie je potrebné príliš zdôrazňovať, že Slovensko je a zostane vidieckou krajinou. Preto by ho mali súčasné ciele SPP osloviť v takej intenzite, ktorá eliminuje doterajšie schémy jej uplatňovania v podmienkach slovenského poľnohospodárstva.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down