14.06.2018 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dve muchy jedným prípravkom

Súčasná foliárna insekticídna ochrana kukurice, pokiaľ vynecháme škodcov vzchádzajúcich rastlín a koreňov, je založená predovšetkým na kontrole víjačky kukuričnej a v poslednom období tiež na dospelcoch kukuričiara koreňového. Z biologického hľadiska patria do odlišných skupín, ich výskyt a škodlivosť v porastoch kukurice sú odlišné. Syngenta ponúka pestovateľom univerzálne a veľmi spoľahlivé riešenie oboch škodcov, ktoré „zabije dve muchy jednou ranou“.

Aké sú hlavné prínosy prípravku Ampligo pre pestovateľa?

  • Kontrola oboch hlavných (i ďalších) škodcov kukurice v období kvitnutia a dozrievania
  • Flexibilné načasovanie aplikácie
  • Translaminárny pohyb v rastline zabezpečí ochranu i odvrátenej strany listu
  • Možnosť aplikácie i pri vysokých letných teplotách (28°C)
  • Dlhodobý reziduálny účinok
  • Kontrola všetkých štádií víjačky (dospelce, larvy i vajíčka)
  • Zníženie obsahu mykotoxínov v zrne a siláži
  • Ideálny tank-mix partner do kombinácie s fungicídom Quilt Xcel pre zníženie obsahu mykotoxínov, zvýšenie úrody a odolnosti kukurice voči stresu
  • Zníženie rizika neopelenia z dôvodu požeru blizien dospelcami kukuričiara (straty na úrode, na siláži a na energii do bioplynových staníc)

 

Kukuričiar koreňový(Diabrotica virgifera) patrí medzi chrobáky z čeľade mandelínkovitých. Víjačka kukuričná (Ostrinia nubilalis) je motýľ z čeľade víjačovitých. Spoľahlivým riešením pre likvidáciu oboch škodcov je insekticídny prípravok Ampligo, ktorý ako jediný na trhu určený proti víjačke, obsahuje dve účinné látky a súčasne vykazuje dlhodobú účinnosť. Tento prípravok súčasne vykazuje vedľajšiu účinnosť na ďalších významných škodcov ako mora bavlníková, vošky a iné.

 

Ampligo, so zabudovanou ZEON technológiou, je dvojzložkový insekticídny prípravok (ú.l. chlorantraniliprol, lambda-cyhalothrin) s nízkym dávkovaním a flexibilným použitím. Je určený pre kontrolu všetkých vývojových štádií víjačky kukuričnej a dospelcov kukuričiara koreňového.

Účinná látka lambda-cyhalothrin je pestovateľom známa z prípravku Karate Zeon 5 CS. Pôsobí veľmi rýchlo po aplikácii (knock-down efekt), a to nielen proti obom spomínaným škodcom, ale aj proti ďalším ako sú spomínané vošky, mora bavlnikova a iné.

Chlorantraniliprol je nová a moderná účinná látka patriaca do skupiny diamidov. Primárne pôsobí cez tráviace ústrojenstvo, sekundárne má kontaktný účinok. Na zasiahnutom hmyze sa prejavuje celková letargia a svalová paralýza. Hmyz prestáva náhle prijímať potravu a nakoniec umiera. Účinkuje proti škodcom z radu motýľov (víjačka kukuričná, mora bavlníková, obaľovače) a zároveň proti niektorým rodom chrobákov (najmä mandelinkovitým). Veľmi významnou vlastnosťou je aj dlhá reziduálna účinnosť a translaminárny pohyb v rastline.

Kombinácia rýchleho nástupu účinku s dlhodobým reziduálnym pôsobením aj pri vysokých teplotách a vysokej odolnosti voči zmytiu dažďom zabezpečí spoľahlivú ochranu kukurice v letných mesiacoch. Ampligo nepriamo obmedzuje napadnutie kukurice chorobami, čím znižuje obsah mykotoxínov v produkcii aj v potravinovom reťazci. V prípravku sa nachádza moderná formulácia stabilnej suspenzie mikrokapsúľ so ZEON technológiou.

Takmer každý pestovateľ kukurice dnes už vie, že ak dôjde k škodám spôsobeným požerom lariev víjačky, vznikne vstupná brána pre infekciu kukurice hubami Fusarium. Tie následne produkujú jedovaté mykotoxíny (DON, ZEA, FUM) a ich obsah sa negatívne prejaví nielen pri skrmovaní siláže dobytkom, ale aj v zníženom výkone mikroorganizmov zodpovedných za produkciu metánu v bioplynových staniciach. Ďalšími škodami, ktoré môže kukuričiar koreňový spôsobiť, ak odhliadneme od poškodzovania koreňov kukurice, je požieranie blizien dospelcami. Takto poškodené porasty majú neopelené zrná v klasoch a výrazne tým klesá produkcia škrobu (tzn. energia) a zároveň sa významne znižuje rentabilita takto dopestovaného porastu, či už ide o kukuricu na kŕmne účely, bioplyn alebo na zrno. Z týchto dôvodov je dôležité ochranu proti škodcom nepodceniť. Navyše neregulovaná populácia dospelcov nakladie do pôdy vajíčka, z ktorých sa na jar vyliahnu larvy. Tie môžu spôsobiť silné poškodenie koreňového systému vedúce až k vyvracaniu rastliny, pokiaľ je pestovaná kukurica po kukurici, prípadne následne dôjde k preletu dospelcov na blízke pole s kukuricou.

 

 

Využitie a skúsenosti v zahraničí

Prípravok Ampligo možno použiť v tank-mix kombinácii s mnohými prípravkami na ochranu rastlín a listovými hnojivami vrátane fungicídov pre použitie v kukurici. Dlhodobo sa overila kombinácia s prípravkom Quilt Xcel. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú významný vplyv Ampliga na znižovaní obsahu mykotoxínov v zrne i silážnej hmote kukurice a tým následne i v potravinovom reťazci.

Na Slovensku je prípravok Ampligo registrovaný pre použitie do kukurice, v zahraničí je však široko používaný aj pre ochranu ovocných sadov, strukovín, zeleniny, bavlny a iných plodín, ktoré sú napádané škodcami ako sú víjačka, obaľovače či mory.

 

 

 

Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D.

Syngenta Czech and Slovakia

 

Foto:

Invázia dospelcov kukuričiara môže zdecimovať blizny a kukurica tak nemá zrno

 

Klas napadnutý Fusariózou, čo je následok predchádzajúceho poškodenia víjačkou

Larva víjačky požiera potenciálny zisk z úrody

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down