21.05.2019 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvojaký spôsob účinku proti cicavému hmyzu

Vošky sú najrozšírenejšími a najznámejšími škodcami ovocných drevín, okrasných rastlín, obilnín, repky, zeleniny, zemiakov a ďalších plodín. Bodavocicavým ústnym ústrojenstvom i stavbou tela sú silne prispôsobené na cicanie rastlinných štiav v nadmernom množstve, ktoré nestačia zužitkovať a lepkavými kvapkami štiav, ktoré prešli tráviacim traktom tzv. medovicou znečisťujú listy, na ktorých sa neskôr rozrastajú černe lat. Cladosporium. Vošiek poznáme asi 3 500 druhov, z čoho na Slovensku žije približne 600 – 700 druhov.

Škodlivosť vošiek zvyšuje skutočnosť, že sa dokážu v krátkom čase mimoriadne rýchlo premnožiť a stávajú sa vážnymi škodcami. Okrem cicania rastlinných štiav škodia aj prenášaním rôznych vírusových chorôb (napr. vírusová zakrpatenosť pšenice, žltá zakrpatenosť jačmeňa, šarka sliviek). Na chemické ničenie vošiek sa používajú s rôznou spoľahlivosťou kontaktné a systémovo pôsobiace insekticídy. V tomto roku prichádza ale novinka v podobe systémového insekticídu Movento® 100 SC s unikátnym dvojakým mechanizmom účinku. Tento prípravok je určený na kontrolu a ničenie cicavého hmyzu v mnohých plodinách ako sú ovocné dreviny, zelenina, ale aj zemiaky, jahody, chmeľ a okrasné rastliny. Vyznačuje sa efektívnou a dlhotrvajúcou insekticídnou clonou proti voškám, ale aj ďalším zástupcom škodlivého cicavého hmyzu.

Nová účinná látka pre insekticídnu ochranu

Prípravok Movento® 100 SC obsahuje novú účinnú látku s názvom spirotetramat. Táto insekticídna látka patrí podľa kategorizácie mechanizmu účinku IRAC (Insecticide Resistance Action Commitee) do skupiny inhibítorov biosyntézy lipidov a tzv. derivátov kyseliny tetrónovej. Je to zatiaľ jediný zástupca tejto skupiny účinných látok, ktorý disponuje unikátnym mechanizmom účinku pre zabezpečenie vysokej a dlhotrvajúcej ochrany plodín pred cicavým hmyzom. Účinná látka prípravku Movento® 100 SC je po aplikácii prijímaná rastlinou a následne je v rastlinných pletivách metabolizovaná na spirotetramat-enol. Až táto látka sa vyznačuje insekticídnym účinkom. Tento fakt zabezpečuje vysokú ochranu necieľových organizmov.

Dvojaký pohyb účinnej látky v rastline pre komplexnú ochranu

Štandardné systémové insekticídy sú v rastlinných pletivách rozvádzané iba akropetálne, pomocou xylému. Tento pohyb účinných látok zabezpečuje aj ochranu nových častí rastlín, ktoré narástli až po aplikácii prípravku. Účinná látka spirotetramat v prípravku Movento® 100 SC je však v rastlinných pletivách rozvádzaná nielen akropetálne, ale navyše aj bazipetálne, pomocou floému, teda aj zhora nadol. Kombinácia oboch pohybov zabezpečuje po aplikácii rozvedenie účinnej látky rovnomerne do všetkých rastlinných častí vrátane nových výhonkov, listov a koreňov. Tieto vlastnosti prípravok Movento® 100  SC taktiež predurčujú na ochranu rastlín pred “skrytými“ škodcami, ktorí sa môžu nachádzať na koreňoch, koreňovom krčku, v pazuchách listov a pod.

Nový mechanizmus účinku v antirezistentnej stratégii

Movento® 100 SC zabezpečuje vysokú účinnosť pri kontrole nedospelých jedincov vyskytujúcich sa v populácii. Účinná látka spirotetramat blokuje syntézu špecifických lipidov v tele nedospelého hmyzu a abortuje proces zvliekania, následkom čoho jedinec hynie. Popri tomto účinku taktiež významne znižuje plodnosť dospelých jedincov ako aj schopnosť ich prezimovania, prípadne prečkania iného nepriaznivého obdobia. To vytvára veľmi dobrý predpoklad na zníženie populácie v ďalšej sezóne. Jedinečnosť tohto mechanizmu predurčuje prípravok Movento® 100 SC ako nástroj antirezistentnej stratégie. To platí hlavne pre použitia, kde je nutné vykonávať insekticídnu ochranu niekoľkokrát za sezónu.

Dlhotrvajúca a efektívna ochrana nielen ovocných drevín

Prípravok Movento® 100 SC je veľmi vhodný na ochranu ovocných drevín proti voškám (voška jabloňová, voška skorocelová a iné druhy vošiek). Odporúčaný termín aplikácie je od konca kvitnutia do začiatku zretia až vyfarbovania plodov. Vďaka rovnomernému rozptýleniu účinnej látky v pletivách dokáže veľmi dobre kontrolovať aj inak ťažko dostupné druhy škodcov, napr. vlnačku krvavú, prípadne štítničky. Vyznačuje sa nielen vysokou účinnosťou, ale aj dlhotrvajúcou ochranou proti cicavému hmyzu. V prípade vošky skorocelovej dokáže zabezpečiť ochranu jabloní ešte aj mesiac po aplikácii. Okrem insekticídneho účinku prípravok disponuje aj akaricídnym účinkom, ktorý odporúčame využiť na ochranu jahôd proti roztočíkovi jahodovému, prípadne chmeľu proti roztočcovi chmeľovému. Ďalšou významnou skupinou škodcov jadrovín sú méry, ktoré môžu po viacročnom pôsobení úplné zdecimovať mladšie i staršie výsadby. V tomto prípade dokáže Movento® 100 SC zabezpečiť efektívnu a dlhotrvajúcu ochranu hrušiek, ale aj jabloní. Odporúčaný termín aplikácie je od konca kvitnutia do začiatku zretia až vyfarbovania plodov. V ovocných drevinách je možné prípravok aplikovať až 2x za vegetačné obdobie.

Movento® 100 SC je možné taktiež použiť na ošetrenie zemiakov proti voškám. Odporúčaný termín ošetrenia je od konca kvitnutia do začiatku zretia. V tomto prípade je možné použiť až 4 aplikácie za vegetačné obdobie. Prípravok je taktiež autorizovaný na ochranu viacerých druhov zelenín (šalát, brokolica, karfiol, kel, kapusta hlávková a čínska, kaleráb a špenát) proti voškám. Výhodou insekticídu Movento® 100 SC je použitie na insekticídnu ochranu plodín v systéme integrovanej produkcie (ovocné dreviny, zemiaky, kapustová zelenina, šalát, špenát a jahody). Tento insekticíd je najefektívnejší pri preventívnej aplikácii, ešte pred plným nástupom škodcov, aby bolo zabezpečené dokonalé rozptýlenie účinnej látky v pletivách rastlín. Vďaka unikátnemu spôsobu pohybu v rastlinných pletivách (xylémový aj floémový) zabezpečuje dlhotrvajúcu ochranu proti cicavému hmyzu v období niekoľkých týždňov. Používajte prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.

Ing. Daniel Duriš a Ing. Ján Hanuska, Bayer

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down