16.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

E. Macho: Malí farmári dostanú v strategickom pláne viac peňazí ako štandardní

      Bratislava 16. februára (TASR) - V Strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2023 až 2027 dostanú malí farmári oveľa viac peňazí ako "štandardní" poľnohospodári.

Uviedol to Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), na tlačovej konferencii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR po online rokovaní MPRV, agropotravinárskych komôr so slovenskými europoslancami na tému Budúcnosť slovenského poľnohospodárstva v EÚ.
      "Malí poľnohospodári dostanú oveľa viac ako štandardní poľnohospodári. Budú mať práve teraz príležitosť ukázať, či dokážu pri platbách odviazaných od produkcie pestovať to, čo potrebujeme. Čiže priestor na to určite budú mať," spresnil.
      Podľa jeho slov "štandardný" farmár hospodáriaci na 300 hektároch (ha) pôdy dostane asi 105 eur podpory odviazanej od produkcie na jeden ha pôdy. "Malý farmár do prvých 100 ha bude dostávať ďalších 80 eur na ha navyše. Na ďalších 50 ha dostane ďalších 40 eur navyše. Dokopy  bude rozdiel tvoriť asi 220 eur oproti 105 eurám pre štandardného farmára. Ak je ešte mladým farmárom hospodáriacim do 150 ha, dostane ďalších 100 eur navyše.  Mladý poľnohospodár, ktorý hospodári na ploche do 150 ha a má vek do 40 rokov, dostane na Slovensku asi 300 eur na hektár," dodal.
      Podľa Jany Venhartovej, riaditeľky Potravinárskej komory Slovenska (PKS), zabezpečenie dostatočného množstva dostupných potravín nie je možné bez poľnohospodárskej "koncovky", teda bez potravinárskeho priemyslu. "Aj pri príprave strategického plánu sme sa preto snažili zabezpečiť, aby potravinárske podniky boli oprávnenými prijímateľmi finančných prostriedkov," doplnila.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down