05.05.2020 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívna ochrana s dosahom na výšku a kvalitu produkcie

„Repka je naďalej najpestovanejšia olejnina na Slovensku. Dlhodobo patrí medzi najzaujímavejšie tržné plodiny. Za posledných 30 rokov sme v prípade repky olejky zaznamenali obrovské zmeny v technológii pestovania, a v posledných rokoch hlavne v ochrane proti škodlivým činiteľom.“

Uviedla Ing. Daniela Vargová zo spoločnosti AM-AGRO počas odborného semináru v Dvoroch nad Žitavou.

V úvode pripomenula ukončenie registrácie účinnej látky chlorpyrifos k 16. aprílu 2020. Herbicíd Aligram s účinnou látkou propaquizafop, napriek tomu, že ide o graminicíd, je možné ho použiť proti výmrvu obilnín aj v jarnom období, avšak vo zvýšenej dávke od 0,7 litra na hektár, v prípade výskytu pýru odporúča zvýšiť dávku až na 1,5 litra na hektár. Čerstvou novinkou v portfóliu spoločnosti je systémovo pôsobiaci rastový herbicíd Cliophar 600  SL (clopyralid) pre účinnú reguláciu pichliača, rumančekovitých a trvácich druhov burín. Aplikačná dávka v prípade rumančekovitých je 0,17 litra na hektár a pri výskyte pichliača roľného 0,33 litra na hektár.

Ako proti škodcom

Proti stonkovým krytonosom v repke odporučila Cythrin Max (cypermethrin) v dávke 0,05 litra. V minulom roku uvedený systémový insekticíd Aceptir 200 SE pôsobí ako kontaktný a požerový jed. Zaregistrovaný je proti krytonosovi šešuľovému a blyskáčikovi repkovému. Veľmi dobre eliminuje aj byľomora kelového. Aplikuje sa v dávke 0,125 litra na hektár v kombinácii s Cythrin Max v dávke 0,05 litra hektár.

Trebon EC s účinnou látkou etofenprox z kategórie pyretroidov, je svetlo a teplo stabilný, t. j. účinkuje aj pri vyšších teplotách a silnejšom slnečnom žiarení. Výborne pôsobí proti blyskáčikovi, krytonosom a byľomorovi kelovému v dávke 0,2 litra na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down