15.05.2020 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívna ochrana v meniacich sa podmienkach

„Základom úspešného pestovania zemiakov je zvládnutie ochrany proti škodlivým patogénom v priestore a v čase. Našim cieľom je prichádzať s najmodernejšími riešeniami, pre dosiahnutie čo najvyššej účinnosti proti burinám, chorobám a škodcom. K dispozícii sú prípravky na ochranu zemiakov, ktoré sú schopné zabezpečiť účinné pokrytie uvedených pestovateľských rizík.“

Uviedla na tradičnom odbornom seminári spoločnosti Syngenta jej zástupkyňa Ing. Helena Bochová.

V herbicídoch je v ponuke nosný prípravok Arcade 880 EC (prosulfocarb, metribuzin),  graminicíd Zetrola (propaquizafop), ďalej Touchdown System 4 (glyphosate) a Dual Gold 960 EC (S-metolachlor).

Podľa H. Bochovej väčšina odrôd zemiakov dobre toleruje ošetrenie s Arcade 880 EC, avšak pri aplikácii je nutné rešpektovať odrodovú citlivosť na účinnú látku metribuzin. Najlepšia účinnosť proti trávovitým burinám je dosahovaná pri preemergentnej aplikácii v dávke päť litrov na hektár. Kľúčové buriny, ako napr. ježatka je účinne potlačená do fázy dvoch listov.

Vo fungicídoch je k dispozícii komplexná ponuka prípravkov: Amistar (azoxystrobin), stálicou v ponuke je Ridomil Gold MZ 68 WG s kombináciou účinných látok mancozeb metalaxyl-M. V prípade tohto prípravku H. Bochová informovala o predpokladanej reštrikcii uvedených účinných látok, ktorá sa bude týkať hlavne ochrany sadiva. Špecialistom na pleseň zemiakovú je Carial Flex (mandipropamid, cymoxanil). Proti alternárii a plesni zemiakovej je k dispozícii nosný prípravok Revus Top (mandipropamid, difenoconazole). Pre mimoriadne dobré vlastnosti majú tieto prípravky podľa H. Bochovej budúcnosť v používaní. V insekticídoch je v ponuke Karate Zeon 5 CS, ktorý je primerane účinný proti voškám.

V ochrane komplexne

V rámci komplexnej fungicídnej ochrany H. Bochová odporučila na začiatok ošetrenie s prípravkom Amistar s aplikáciou pred výsadbou do riadkov, hlavne tam, kde je problém s koreňomorom ľuľkovým. Pre prvú, prípadne druhú aplikáciu v dávke 2,5kg na hektár je k dispozícii Ridomil Gold MZ 68 WG – podľa zástupkyne spoločnosti ide o najsilnejší systémový prípravok na trhu na ochranu nových prírastkov rastlín. Následne odporúča aplikovať fungicídy Revus Top proti plesni zemiakovej a alternárii v dávke 0,6 litra na hektár, v rámci uplatnenia antirezistentnej stratégie striedať s Carial Flex ako špecialistovi na pleseň zemiakovú v dávke 0,6 kg na hektár. Pre súvislú fungicídnu clonu najmä v suchších podmienkach porast opäť ošetriť s Revus Top (je účinný proti Alternarii solani aj Alternarii alternata).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down