13.07.2017 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívne a dostupné riešenia pre každého pestovateľa

Spoločnosť ASRA na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov v rámci svojej prezentácie predstavila viaceré novinky, okrem konvenčného riešenia ochrany a výživy najdôležitejších poľných plodín, predstavili v pokusoch riešenia postavené na aplikáciách prípravkov na prírodnej báze.

„Na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavujeme niekoľko noviniek – z nich prvú herbicídny prípravok do kukurice Aspect® Pro,“ uviedla Viera Zelniková Fuzáková zodpovedná za marketing, registrácie a vývoj v spoločnosti ASRA.

Aspect® Pro (flufenacet 200 g/l, terbuthylazine 333 g/l) je prípravok určený k základnému EPOST a POST ošetreniu kukurice. Obsahuje dve účinné látky s odlišným mechanizmom pôsobenia s vysokou a dlhodobou účinnosťou na dvojklíčnolistové buriny a jednoklíčnolistové trávy. Odporúčaná dávka je 1,5 litra na hektár.

Pre dosiahnutie spoľahlivej účinnosti a razantnejšieho ničenia burín aj vo vyšších rastových fázach spoločnosť ASRA ponúka kombináciu pre POST ošetrenie kukurice Aspect® Pro a Laudis® OD (tembotrione 44 g/l).

Segment fungicídov obohatili o dve novinky: Avatar®  s dvomi účinnými látkami (cyproconazole 40 g/l a chlorothalonil 375 g/l) a Propistar® (propiconazole 250 g/l) – proti hubovým chorobám obilnín ako sú hrdza pšenicová, hrdza plevová a septorióza pšenice. Do pokusov bol zaradený prípravok aj Propistar® aplikovaný v jačmeni v dávke 0,5 litra na hektár - porast bol čistý bez prítomnosti chorôb.

Ing. Matúš Kukuruc, zástupca poradenského tímu spoločnosti ASRA predstavil variant, v ktorom bol použitý prípravok BlackJak®: „V roku 2016 sme uviedli na trh biostimulátor BlackJak® - unikátnu suspenziu obsahujúcu humínové a fulvo kyseliny z čistého prírodného zdroja Leonarditu, ťaženého v Severnej Dakote (USA). Pokus je zameraný na účinok prípravku BlackJak®  v dávke 2,0 litre na hektár a kvapalného hnojiva s pohotovou a rýchlo prijateľnou formou bóru - Borovital® v dávke 2,0 litre na hektár pre optimálny vývoj slnečnice, na podporu tvorby koreňového systému ako aj zvýšenie úrody a jej kvality." Kombináciu týchto prípravkov odporučil zástupca spoločnosti nielen do slnečnice ale aj do repky olejnej. Pri repke olejnej je najvhodnejší termín aplikácie vo fáze intenzívneho rastu, t. j. v období predlžovania stoniek, pri výške porastu 15 až 20 centimetrov spolu s prvým insekticídnym ošetrením.

Z pestovateľskej praxe vieme, že väčšina pestovateľov aplikovala prípravok BlackJak na podporu odnožovania, ale aj zakoreňovania obilnín až na jar, pretože v niektorých oblastiach Slovenska boli porasty slabé, vzhľadom na to, že vlahové podmienky minulý rok na jeseň neumožnili pestovateľom vstúpiť na polia a vykonať plánované aplikácie prípravkov. Ako ďalej uviedol M. Kukuruc prípravok BlackJak® má široké možnosti využitia.

Prezentácia slovenskej spoločnosti ASRA na CDP návštevníkov podujatia bezpochyby zaujala.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down