Efektívne v ochrane repky počas jarného obdobia

„Spoločnosť Corteva Agriscience Slovakia s. r. o. uvádza pre rok 2024 viaceré významné novinky. Sú nimi širokospektrálny herbicíd Juventus, insekticíd Suvisio 200 SC - určený na ničenie vijačky kukuričnej a fungicíd Zorvec Entecta proti plesni zemiakovej. Čo sa týka olejnín - boli a naďalej sú významnými plodinami v Európe a teda aj Slovenska. Ich pestovanie si vyžaduje skúsenosti, hlavne v ochrane proti škodlivým činiteľom.“

Uviedol Ing. Juraj Lipták, zástupca spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia počas odbornej konferencie v januári v Nitre. V úvode zhodnotil prvú časť pestovateľskej sezóny repky. Na jeseň 2023 problémy v porastoch spôsobila skočka repková, dôsledkom teplého počasia, ako aj zákazom účinných látok chlorpyrifos a thiacloprid. Ak  napadnutie skočkou bude extrémne, treba zvážiť či porast zaorať, pretože k dispozícii nie je žiaden spoľahlivý insekticíd. V oblasti Prievidze a Topoľčian škodila siatica oziminová, proti ktorej je potrebné použiť maximálne množstvo účinných látok. Fenoménom ostatných rokov sa stali hraboše spôsobujúce rozsiahle škody na porastoch nielen repky. Repka išla do zimy v dobrom kondičnom stave, čomu pomohli zrážky v októbri, plus teplé počasie v novembri, kedy repky dlho vegetovali. Porasty repky dobre prezimovali, ak sa nič mimoriadne nestane je možné očakávať dobré úrody.  V prípade krytonosa repkového a štvorzubého, ktorí do porastov nalietavajú hneď po oteplení, je dôležitá kontrola porastov prostredníctvom žltých vodných misiek. Následne podľa zistenia prítomnosti škodcu J. Lipták odporúča insekticídne ošetrovať.

Komplexná ochrana repky na jar

V jesennom skoro postemergentnom ošetrení repky sa v posledných rokoch presadil prípravok Metazamix s účinnými látkami metazachlor (pôsobí cez pôdu) a aminopyralid a picloram (rastové účinné látky). Inovatívnym prípravkom pre jesennú postemergentnú aplikáciu proti burinám v repke je Belkar vďaka účinnej látke halauxifen-methyl. V prípade ochrany proti živočíšnym škodcom J. Lipták skonštatoval, že nové insekticídne účinné látky nie sú, pestovatelia si proti škodcom v repke budú musieť vystačiť s acetamipridom a pyretroidmi. Z ponuky spoločnosti odporučil skombinovať insekticídy Gazelle (120 g na hektár), alebo Gazele Liquid (0,35 litra na hektár) s Rafan Max (0,05 litra na hektár) a Karis Max (0,08 litra na hektár). Je možné tiež využiť účinnú látku etofenprox v prípravku Magma, proti ktorej nemajú škodcovia vytvorenú rezistenciu. Z praxe poznatkom je úprava pH postrekovej kvapaliny. 

Spoločnosť Corteva Agriscience pre reguláciu burín na jar priniesla prípravok Korvetto s účinnými látkami halauxifen-methyl clopyralid s veľmi dobrou účinnosťou proti pakostu maličkému, lipkavcom, rumančekom, pichliaču roľnému, maku vlčiemu a zemedymu lekárskemu, veľmi dobre likviduje aj kapustovité buriny. Aplikuje sa v dávke jeden liter na hektár do rastovej fázy zeleného puku repky.  Výmrv obilnín, taktiež jednoročné trávy spoľahlivo odstránia graminicídy Gallant a Garland Forte v dávke 0,5 - 0,7 litra na hektár. V prípade výskytu pýru plazivého J. Lipták odporúča zvýšiť dávku na 1,5 litra na hektár. Teplota prostredia pri aplikácii musí byť aspoň 12 až 15℃. 

Pri predlžovaní stonky repky je potrebné aplikovať fungicíd s regulačným účinkom pre skrátenie porastu a podporu vetvenia. Ak je z nejakého dôvodu ošetrovanie posunuté na obdobie tesne pred kvitnutím - bude fungovať najmä fungicíd. K dispozícii sú dve účinné látky: metconazole v prípravku Simverisa tebuconazole v prípravku Lynx. Oba prípravky pôsobia regulačne aj fungicídne. Do prehustených porastov repky J. Lipták odporúča osvedčený Corinth (tebuconazole, prothioconazole) s výborným účinkom proti fómovej hnilobe.  S blyskáčikom si spoľahlivo poradí Gazelle Liquid, alebo ekonomickejšia alternatíva - prípravok Magma v dávke 0,2 litra na hektár. Proti krytonosovi šešuľovému a byľomorovi kelovému odporúča acetamiprid v Gazelle Liquid v dávke 0,35 litra na hektár.

Ochrana počas kvitnutia repky

Repka počas dlhého kvitnutia potrebuje účinné fungicídne riešenie. Takým je v minulom roku uvedený fungicíd Kapitan, v dávke jeden liter na hektár vykazuje excelentnú účinnosť proti bielej hnilobe a významnú vedľajšiu účinnosť proti alternárii, plesni sivej a plesni kapustovej.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down