13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívne v ochrane s podporou produktov na prírodnej báze

S ponukou prípravkov na ochranu rastlín, špeciálnych hnojív a biostimulátorov od renomovaných japonských a európskych výrobcov prišla na 7. ročník celoslovenského stretnutia poľnohospodárov etablovaná spoločnosť Arysta LifeScience Slovakia.

„Na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou spoločnosť Arysta predstavuje hlavne technológie ochrany dôležitých poľných plodín, pričom našim kľúčovým segmentom sú biostimulátory a biologické riešenia na báze húb a biosinsekticídov,“ uviedol k prezentácii Ing. Ľuboš Koľ, komerčný riaditeľ pre Česko, Slovensko a Maďarsko. Jednoduché, ale efektívne varianty ochrany proti burinám, chorobám a škodcom predstavili v štyroch plodinách – v pšenici, jačmeni, kukurici a slnečnici. Vo všetkých variantoch aplikovali praxou overený biostimulátor Atonik. Podľa Ľ. Koľa, tak ako je dnes zvládnutý boj s biotickými činiteľmi, ktoré negatívne ovplyvňujú pestovanie plodín, v budúcnosti bude oveľa dôležitejšie zamerať sa na abiotické činitele vyplývajúce z klimatickej zmeny ako je dlhotrvajúce sucho a nedostatok zrážok, ktoré v intenzívne pestovaných plodinách vyvolávajú stres z tepla, sucha, či pôdnych podmienok. „V tomto naša spoločnosť vidí príležitosť a preto vyvíjame biostimulátory, ktoré by mali pomôcť rastlinám prekonať stresujúce faktory prostredia, ovplyvnením ich metabolizmu,“ objasnil Ľ. Koľ.

Pred tromi rokmi sme na slovenský trh uviedli biostimulátor Zeal s obsahom molybdénu, zinku a fosforu, založený na báze morských rias, určený pre podporu rastu osivovej kukurice a optimalizovanie jej výživy. Ľ. Koľ odporúča 2,0 litre Zealu na hektár vo fáze 4 – 8 listov kukurice.

V ponuke pre pestovateľov je ďalší inovovaný insekticíd Cyperkill Max, ktorý obsahuje dvojnásobnú koncentráciu účinnej látky cypermethrin v porovnaní s prípravkom Cyperkill 25 EC. Prednosťou novej formulácie je registrácia do oveľa širšieho spektra plodín proti hospodársky významným živočíšnym škodcom a vďaka vyššej koncentrácii je lepšie aj dávkovanie a manipulácia najmä z hľadiska skladovania a obsluhy postrekovača.

Fungicídne ošetrenie obilnín a repky sú postavené na dvoch ťažiskových prípravkoch - Bounty a Avoca Super. O ich účinnosti sa mohli návštevníci podujatia presvedčiť priamo v pokuse.

Podľa slov Ľ. Koľa sa spoločnosť Arysta v rámci výskumu a vývoja viac orientuje na fungicídy, insekticídy  a biostimulátory. Herbicídne portfólio je preto postavené na prípravkoch od iných firiem, s ktorými dlhodobo spolupracujú. V pokusoch v kukurici predstavili herbicídne varianty pozostávajúce z prípravkov Successor proti jednoročným trávam a dvojklíčnolistovým burinám a Nic-It, ktorý okrem uvedeného spektra burín účinne likviduje aj trváce trávy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down