19.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívne vo fungicídnej ochrane obilnín

"Komplexná preventívna ochrana proti chorobám zahŕňa prevenciu, správnu agrotechniku, výber vhodnej odrody, a v neposlednom rade aj aplikáciu fungicídov," uviedol doc. Ing. Kamil Hudec, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Nitra na odbornej konferencii spoločnosti Dow AgroSciences v Nitre.

Vo svojej prednáške sa zameral na listové choroby obilnín. Pravidelne sa vyskytujúca je múčnatka trávová (Blumeria graminis), viacej škodí na jarných jačmeňoch ako na ozimných, jej výskyt však najvýraznejšie okrem ročníka a lokality ovplyvňuje odrodová náchylnosť, resp. odolnosť. Máj je z hľadiska výskytu chorôb aj z pohľadu vývinu porastu najdôležitejší - múčnatka najviac reflektuje práve na májové zrážky.

Septóriová škvrnitosť obilnín sa naplno prejavila v roku 2010, ktorý bol daždivý a chladný, čím potvrdila, že škodí práve v takýchto ročníkoch.

Helmintospóriová škvrnitosť pšenice - DTR bola najvýznamnejším patogénom v závere vegetácie v roku 2018, keďže je to teplomilná choroba, vyskytuje sa najmä v júni.

Hrdza pšenicová sa v porastoch pšenice vyskytuje spravidla v druhej polovici vegetácie (najviac reflektuje na júnové zrážky). Pred siedmymi rokmi nastala epifytócia hrdze plevovej, od vtedy sa vyskytuje každý rok, ale v nízkej intenzite. Podľa doc. Hudeca je len otázkou času, kedy sa vyselektuje nová fyziologická rasa, ktorá prekoná gény rezistencie odrôd. Je potrebné ju sledovať v prvej fáze vegetácie, v prípade výskytu zasiahnuť čo najskôr.

V roku 2010 boli klasy pšenice mimoriadne napadnuté fuzáriami. Doc. Hudec upozornil, že pri napadnutí fuzáriami rozhoduje, kedy sa zrážky vyskytnú. „Infekcia klasov nastáva na začiatku kvitnutia - vtedy je dôležité, aby pršalo,“ dodal k podmienkam.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down