26.05.2014 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Egypt chce kúpiť zhruba polovicu domácej produkcie obilia

Egyptská vláda chce tento rok kúpiť zhruba polovicu domácej produkcie obilia, čo predstavuje 4,4 milióna ton. Je však nepravdepodobné, že jej farmári predajú viac, pretože si musia nechať obilie na ďalší osev a pre vlastnú spotrebu. Informovala o tom agentúra Reuters.

KÁHIRA. Egypt je najväčším svetovým dovozcom obilia a márne sa snaží zvýšiť v tomto smere sebestačnosť a zredukovať účet za import obilnín. Tento rok bude vláda v Káhire schopná zvýšiť nákup domácej produkcie obilia maximálne o 1 milión ton. Od polovice apríla, keď sa v Egypte začalo so zberom úrady, už štát nakúpil od domácich farmárov 2,75 milióna ton obilia. Žatva sa momentálne presunula do severných častí krajiny a na juhu už takmer končí.
Modernizácia zastaraných obilných síl a zlepšenie transportu pomáhajú Egyptu zredukovať straty a aspoň trochu sa priblížiť k väčšej sebestačnosti v zásobovaní obilím. Ročne totiž pre zlé skladovanie a pri preprave prišla táto krajina zhruba o 1 milión ton obilia.
Výnosy pšenice z egyptských polí pritom patria medzi najväčšie na svete, ale úrodná pôda sa nachádza len pozdĺž Nílu, čo predstavuje limity pre zvyšovanie produkcie. A farmári si časť úrody musia nechať na osivo a vlastnú spotrebu. Väčšina z nich plánuje vláde predať len polovicu úrody.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down