24.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK schválila slovenskú schému štátnej pomoci pre agrosektor

      Brusel 24. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 50 miliónov eur na podporu odvetvia poľnohospodárstva, rybolovu a akvakultúry v kontexte vojny Ruska proti Ukrajine. Komisia spresnila, "že uvedená schéma bola schválená v rámci dočasného krízového rámca štátnej pomoci", ktorý prijala v marci tohto roku a ktorý následne zmenila a doplnila v júli a októbri.


      V rámci schválenej schémy bude mať pomoc formu priamych grantov. Jej účelom je podporiť potreby likvidity oprávnených príjemcov a pomôcť im prekonať ich hospodárske a finančné ťažkosti spojené s nárastom nákladov na energie a iné vstupy v dôsledku súčasnej geopolitickej krízy, ktorú zavinila ruská agresia voči Ukrajine.
      Komisia zistila, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci. Pomoc nepresiahne sumu 250.000 eur na jedného príjemcu pôsobiaceho v oblasti prvovýroby poľnohospodárskych produktov a 300.000 eur na príjemcu pôsobiaceho v sektore rybolovu a akvakultúry.
      Štátna pomoc bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2023.
      Exekutíva EÚ dospela k záveru, že predložená slovenská schéma štátnej pomoci je potrebná, vhodná a primeraná na nápravu vážnej poruchy v hospodárstve členského štátu, čo je v súlade s článkom 107 (3)(b) Zmluvy o fungovaní EÚ (ZFEÚ) a s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci, a preto túto schému schválila.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down