25.10.2015 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologické sady sú ohrozené tvrdí Ekotrend, agrorezort oponuje

Na ovocné sady obhospodarované v integrovanom spôsobe, keď hlavným kritériom je zníženie chemických postrekov o 50 % oproti konvenčnému pestovaniu ovocia, je v Programe rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020 alokovaná suma 7,76 milióna eura. Podľa predsedníčky Ekotrend Slovakia - zväz ekologického poľnohospodárstva Zuzany Homolovej sú ekologické sady ohrozené. "Podľa kritérií programu nespĺňajú daný počet jedincov na hektár, a tak sú vyňaté z podpory," povedala TASR. Naopak, agrorezort tvrdí, že požiadavka na stanovenie minimálneho počtu jedincov na hektár (ha) ovocného sadu vyšla z radov poľnohospodárov.

BRATISLAVA. "Poukazovali na to, že mnohí poberajú dotácie za prázdne a neobrobené sady. Preto boli do systému sadov zaradené dve kategórie s povinným dodržaním počtu jedincov a k tomu vypočítané príslušné výšky podpory," reagoval pre TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Hajnala. Poukázal aj na medziročný nárast výmery ekologických sadov na Slovensku.

"Kým v roku 2005 bola ich výmera 555,27 ha, v tomto roku stúpla na 1771,96 ha. V roku 2015 boli podané žiadosti na integrovanú produkciu v ovocných sadoch na výmeru 2575,77 ha, všetko na intenzívne sady," podčiarkol hovorca agrorezortu.

Podľa posledných zverejnených údajov v registri Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) ku koncu januára 2015 bolo na Slovensku registrovaných 49 pestovateľov ovocia v systéme ekologickej produkcie na výmere 1771,96 ha, z toho intenzívne sady boli na ploche 871,2 ha. Do tejto kategórie patria moderné sady s vysokými úrodami alebo udržiavané s dobrými alebo priemernými úrodami, s veľmi dobre alebo priemerne vybudovanou agrotechnikou, so zabudovanou závlahou a opornou konštrukciou.

Extenzívne sady boli na ploche 900,76 ha. Ide o staršie sady s nízkou produkciou alebo využívané inak, napríklad ako pasienky. Celková výmera všetkých produkčných sadov, vrátane ekologických, v SR je podľa registra ÚKSUP 6791,3 ha. Z toho intenzívne sady sú na 4555,23 ha a extenzívne na 2236,11 ha.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down