30.11.2020 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomická výroba mlieka: „Vo výžive máme jasno“

Pod týmto názvom sa koncom októbra 2020 uskutočnil odborný on-line webinár spoločnosti Limagrain Central Europe SE, Slovakia, zameraný na aktuálne témy a informácie z oblasti šľachtenia hybridov kukurice LGAN, na chyby v silážovaní kukurice, ekonomiku výroby mlieka a možnosti riešenia vybraných problémov v praxi.

Účastníkov webináru privítal Ing. Juraj Drgoňa, zástupca spoločnosti Limagrain, ktorý zároveň viedol diskusie k nastoleným témam.

S kukuricou sejeme na pole mlieko

„V šľachtení kukurice na siláž je nutné sledovať nielen obsah škrobu, ale aj vlákninu - jej stráviteľnosť. Avšak v rozpore s týmto faktom, pre väčšinu osivárskych spoločností najdôležitejšími šľachtiteľskými kritériami sú úroda zrna, skorosť a pevnosť stonky,“ uviedol Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain pre Česko a Slovenskú republiku, podľa ktorého faktom je, že krava potrebuje stráviteľnú vlákninu. Čím vyššia je stráviteľnosť vlákniny kukurice, tým je krava schopná prijať vyššie množstvo sušiny (asi 170 gramov na každý stupeň stráviteľnosti DINAG) v kŕmnej dávke, čo  predstavuje o 0,25 kg mlieka viac na dojnicu/deň.

Pri zhodnotení hybridov kukurice v rámci rovnakej skorostnej skupiny môže byť rozdiel 4 až 7 percent v stráviteľnosti vlákniny. „Na prvý pohľad to nie je až tak veľa, ale už 4 percentá predstavujú plus 1 kg mlieka na dojnicu/deň. Je tu teda priestor pre zlepšenie ekonomiky výroby mlieka, ku ktorému môže pestovateľ dospieť už len výberom hybridu,“ dodal.

Ako ďalej uviedol, okrem vysokej stráviteľnosti vlákniny a vysokom obsahu energie, nemenej dôležitými sú dobré agronomické vlastnosti ako je skorosť, úrodnosť, prispôsobivosť, dobrý zdravotný stav a odolnosť proti poliehaniu. „Pokiaľ hybrid splní uvedené kritériá, dostane označenie LG Animal Nutrition – je tak prioritne určený pre výživu vysokoúžitkového hovädzieho dobytka,“ dodal k uvedenému.

LGAN Milk+

Pre uľahčenie výberu hybridov do konkrétnych podmienok, zaviedli v spoločnosti porovnávanie hybridov podľa kritéria LGAN Milk+. Kombinuje úrodový potenciál s kvalitou silážnej hmoty, t. j. koľko mlieka je dojnica schopná nadojiť z jedného kilogramu prijatej sušiny silážnej rezanky. Produkčný potenciál hybridu predstavuje koľko kilogramov mlieka môžeme získať z jedného hektára. Základom výpočtu LGAN Milk+ je uznávaný systém hodnotenia kvality silážnej kukurice MILK 2006, ktorý predikuje príjem, hodnotí kvalitu sušiny kukuričnej siláže s ohľadom na obsah škrobu, stráviteľnosť neutrálne detergentnej vlákniny, atď. Podľa J. Matuša ide o prehľadné vyjadrenie funkčnosti silážnej kukurice na základe výsledkov dosiahnutých v našich klimatických podmienkach.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down