05.09.2013 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomika eurozóny sa zotaví rýchlejšie než sa predpokladalo

Súčasná slabosť ekonomiky eurozóny potrvá kratšie než sa očakávalo, tvrdí Európska centrálna banka (ECB). Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

FRANKFURT NAD MOHANOM. ECB podľa novej prognózy počíta tento rok s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny o 0,4 %, uviedol prezident ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov.

V júni banka ešte prognózovala zníženie o 0,6 %. Na budúci rok by sa ekonomika menovej únie mala vrátiť k rastu, pričom jeho tempo podľa ECB dosiahne 1 %, a nie 1,1 %. Inflácia tento rok dosiahne 1,5 %, a nie 1,4 %, na budúci rok mierne spomalí na 1,3 %. Rada guvernérov ECB dnes v súlade s očakávaniami ponechala kľúčový úrok v eurozóne na 0,5 %.

M. Draghi uviedol, že inflačné tlaky v eurozóne zostanú v strednodobom horizonte utlmené. Zároveň v druhom štvrťroku došlo k oživeniu ekonomiky po šiestich kvartáloch poklesu. Najnovšie indikátory naznačujú, že ekonomická aktivita v eurozóne by sa mala postupne zvyšovať. Podľa M. Draghiho ECB zachová terajšiu úroveň monetárnej akomodácie, čo je podporené vyhliadkami týkajúcimi sa menovej stability a stabilnou situáciou na peňažnom trhu. Menová politika, ktorá podporuje postupné oživovanie ekonomiky, zostane akomodatívna tak dlho, pokiaľ to bude potrebné.

M. Draghi v súvislosti s prípadným odpísaním gréckeho dlhu uviedol, že ECB v žiadnom prípade nemôže zaknihovať straty z gréckych dlhopisov. "Je úplne jasné, že nemôžeme robiť monetárne financovanie."

Na priamu otázku, či sa ECB bude podieľať na odpísaní gréckeho dlhu, odpovedal: "Nie." Grécko bude zrejme na budúci rok a v roku 2015 potrebovať ďalších približne 11 miliárd eur. Preto sa objavujú špekulácie o potrebe tretieho záchranného balíka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down