11.06.2013 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomika SR porastie pomalšie

Národná banka Slovenska (NBS) dnes mierne znížila odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku. Podľa jej aktuálnej strednodobej predikcie vzrastie hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska medziročne o 0,6 %. Predchádzajúca predpoveď počítala s rastom o 0,7 %.

BRATISLAVA. "Treba pripomenúť, že je to z veľkej časti vplyv zaokrúhlenia," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave viceguvernér NBS Ján Tóth. O niečo výraznejšiu revíziu rastu ekonomiky urobila banka pre roky 2014 a 2015, pričom odhad sa v oboch prípadoch znížil o 0,5 percentuálneho bodu. V roku 2014 porastie HDP Slovenska podľa predpovede o 2,3 % a v roku 2015 o 3,3 %. Dôvodom horších vyhliadok sú podľa J. Tótha nižšie investície a spotreba vlády, ako aj slabší zahraničný a domáci dopyt. "Súkromná spotreba by sa mala len pomaly oživovať. To silnejšie oživenie príde až v roku 2015," avizoval J. Tóth.

Aktuálna predikcia upravila smerom nadol aj odhady inflácie. Rast cien by mal v tomto roku dosiahnuť 1,7 % namiesto pôvodne odhadovaných 1,9 %, pričom pre budúci rok ostáva odhad rovnaký na úrovni 1,6 %. S postupným oživovaním slovenskej ekonomiky v roku 2015 však NBS očakáva aj zrýchľovanie inflácie. Odhad sa tu zvýšil o 0,1 percentuálneho bodu na 2 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down