19.09.2013 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomika v tomto roku vzrastie o necelé percento

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 0,8%. V budúcom roku by mal byť rast hrubého domáceho produktu (HDP) zrýchliť na 2,2%. Predpokladá to vo svojej aktuálnej makroekonomickej prognóze Ministerstvo financií (MF) SR.

Oproti predchádzajúcej júnovej prognóze sú vyhliadky slovenskej ekonomiky podľa rezortu financií v súčasnosti pozitívnejšie. Pôvodný odhad rastu na tento rok bol 0,5%. Hlavným motorom rastu bude podľa analytikov ministerstva export, ktorý by sa mal zrýchliť aj vďaka priaznivej situácii u obchodných partnerov Slovenska. Podporiť rast HDP má však aj oživenie spotreby, ktorá v tomto roku vzrástla prvýkrát po štyroch rokoch.
"Domácnosti postupne zvyšujú svoju spotrebu vďaka nižšej inflácii a zlepšenej dôvere v budúci vývoj hospodárstva," vysvetľuje Inštitút finančnej politiky (IFP). Domácnosti sú však naďalej opatrné v míňaní na luxusné tovary a tovary dlhodobej spotreby.
Podľa novej prognózy sa zlepší aj situácia na trhu práce. Ministerstvo financií predpokladá, že vďaka pokračujúcej konsolidácii verejných financií začne miera nezamestnanosti už v roku 2014 klesať. V tomto roku by mala priemerná miera nezamestnanosti dosiahnuť 14,5%, v budúcom roku by mala klesnúť na 14,3% a v roku 2015 na 13,6%.
Rezort očakáva aj rýchlejší rast reálnej mzdy, a to o 0,9% v tomto roku a 1,1% v tom budúcom. Júnová prognóza pritom počítala s pomalším rastom miezd v roku 2013. "Vyšší rast produktivity práce tlačí rast nominálnych miezd smerom hore. Navyše, postupný pokles rastu cien má priaznivý vplyv na reálne mzdy a kúpyschopnosť obyvateľstva. Všeobecne bude rast miezd rýchlejší v súkromnom sektore, kým v štátnej správe bude tlmený konsolidáciou verejných financií," vysvetľuje IFP.
V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi by mala byť v tomto roku výrazne nižšia aj inflácia. Spotrebiteľské ceny by mali v tomto roku rásť 1,6-percentným tempom. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down