25.03.2022 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronická prevodovka pre vybrané traktory radu 8

Nová prevodovka Electric Variable Transmission (elektrická variabilná prevodovka, skrátene EVT), ktorú predstavila spoločnosť John Deere na veľtrhu Agritechnica 2019, a získala za ňu aj Zlatú medailu za inováciu je plynulá prevodovka, ktorá poskytuje výnimočne hladkú prevádzku je teraz k dispozícii pre traktory radu 8 modelového roku 23 s výkonom 302 kW (410 k). Najväčšia zaujímavosť tejto prevodovky spočíva v možnosti vyrábať elektrickú energiu pre agregované stroje, čo môže byť jednou z alternatív, akými sa bude poľnohospodárstvo budúcnosti uberať.

Spoločnosť John Deere aktualizovala svoje traktory radu 8 a 9 pre modelový rok 2023 pridaním novej technológie a výkonu. Pre najväčšie modely traktorov radu 8 ponúka John Deere novú plynulú elektrickú variabilnú prevodovku (EVT), ktorá umožňuje dosiahnuť presné ovládanie rýchlosti a lepšie jazdné vlastnosti. Okrem pridania možnosti voľby novej prevodovky do najväčších klasických kolesových traktorov začal John Deere vybavovať svoje traktory 9R 640 a 9RX 640 novým dieselovým motorom JD14X s objemom 13,6 l.

Pre zákazníkov, ktorí uprednostňujú plynulé prevody pre nekonečnú reguláciu rýchlosti a ľahkú ovládateľnosť, bude nová EVT dostupná pre všetky traktory radu 8 s výkonom 410 koní vrátane modelov 8R, 8RT a 8RX. Prevodovka je schopná produkovať elektrickú energiu s výkonom 100 kW, ktorá je následne využiteľná pre rôzne agregované náradie. Vývoj prevodovky prebiehal v spolupráci so spoločnosťou Joskin. Práve na trojnápravovej cisterne boli výhody tejto prevodovky po prvý raz predvedené, keď dokázala poháňať dve z troch náprav, čím zvýšila produktivitu o 45 % a zároveň pomohla pri ochrane vrchných vrstiev pôdy.

„EVT má namiesto hydrostatických motorov elektromotory, ktoré zlepšujú výkon, spoľahlivosť efektivitu prevodovky,“ povedal Ryan Jardon, marketingový manažér spoločnosti John Deere. „EVT prináša všetko, čo zákazníci oceňujú na variabilnej prevodovke s nekonečným prevodovým rozsahom (IVT), do traktorov radu 8 s vyšším výkonom. Elektrické komponenty EVT sú vo svojej podstate mimoriadne spoľahlivé, ponúkajú obrovskú životnosť a poskytujú lepšie celkové ovládanie traktora spolu so systémom vytvoreným pre jednoduchú údržbu a diagnostiku.“ Zákazníci si podľa slov zástupcu spoločnosti navyše ihneď všimnú, že EVT pracuje tichšie ako IVT.

Vzhľadom na to, že poľnohospodári dnes už hľadia do budúcnosti, EVT bude podľa Jardona pravdepodobne preferovanou prevodovkou v tomto segmente traktorov. „V budúcnosti budú traktory radu 8 vybavené prevodovkou EVT bežne vyrábať elektrickú energiu, ktorú bude možno využiť na pohon agregovaného náradia,“ povedal Jardon. „Prevodovka EVT je jediná prevodovka v tomto odvetví, ktorá umožňuje výrobu elektrickej energie (až do 100 kW). Takto vzniknutú elektrickú energiu môžu poľnohospodári využiť na pohon ventilátorov sejačiek, nahradiť hydraulické čerpadlá náradia alebo pomáhať traktoru poháňaním náprav cisterien a vozov. Podobne ako je tomu u osvedčenej technológii, ktorú John Deere v súčasnosti používa pri svojich stavebných strojoch.“

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down