11.09.2013 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EP žiada ministrov EÚ, aby doriešili sporné otázky spoločnej agrárnej politiky

Predseda Poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu (EP) Paolo De Castro dnes v rámci plenárneho zasadania EP v Štrasburgu odkázal ministrom poľnohospodárstva členských krajín EÚ, že parlament je pripravený uzavrieť dosiaľ nevyriešené otázky zahrnuté v politickej dohode o spoločnej poľnohospodárskej politike uzavretej 26. júna.

Ministri poľnohospodárstva sa dnes stretli na neformálnom zasadnutí vo Vilniuse, ktoré sa konalo z iniciatívy litovského predsedníctva v EÚ.
      "Z inštitucionálneho hľadiska je neprijateľné, ak Rada bude aj naďalej považovať časti legislatívnych textov za tabu, pokiaľ ide o dosiahnutie potrebného kompromisu, nakoľko parlament je povinný rešpektovať svoju spolurozhodovaciu úlohu zakotvenú v Lisabonskej zmluve," odkázal De Castro Rade ministrov v mene vyjednávacieho tímu EP.
      Predseda Poľnohospodárskeho výboru EP (COMAGRI) pripomenul ministrom bod 5 uznesenia plenárneho zasadania EP z 3. júla, ktorý zdôrazňuje význam plného uzavretia politickej dohody o všetkých viacročných programoch vrátane spoločnej poľnohospodárskej politiky, aby bolo možné právne prijatie viacročného finančného rámca.
      De Castro upozornil, že zo strany EP neexistuje žiaden zámer na znovuotváranie balíčka opatrení schváleného v júni, a je práve na Rade ministrov, aby teraz rýchlo spojili svoje sily a vyriešili tie položky dohody, ktoré zostali odložené v zátvorkách a poskytli potrebnú istotu európskym poľnohospodárom.
      "Parlament je pripravený ukázať značnú flexibilitu ohľadom textu v zátvorkách, tak, ako to doteraz ukázal vo viac ako 50 trialógoch," odkázal predseda COMAGRI ministrom.
      De Castro v tejto súvislosti uvítal podporu eurokomisára pre poľnohospodárstvo Daciana Ciološa a tých ministrov poľnohospodárstva, ktorí zdieľajú názor na skoré vyriešenie problémových častí dohody o spoločnej poľnohospodárskej politike.
      Rokovací tím EP sa v stredu (11.9.) stretne v Štrasburgu s cieľom dosiahnuť kompromisnú pozíciu na nedoriešených častiach textu medziinštitucionálnej dohody. Dohoda musí byť schválená výborom COMAGRI aj europarlamentom ako celkom, potom bude predložená Rade ministrov a až po ich schválení dohoda vstúpi do platnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down