17.04.2016 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Esperanto: objavme ho aj my

Esperanto – slovo, ktorého frekvencia je v našej tlači i v iných masovokomunikačných prostriedkoch žalostne nízka, čaká zrejme renesancia. Prečo? Nuž preto, lebo koncom júla 2016 (konkrétne od 23.7. do 31.7.) sa Nitra stane dejiskom skutočne významnej udalosti - na pôde SPU, a teda v Mekke poľnohospodárov, sa uskutoční 101. Svetový kongres esperanta. Osobitný bude aj tým, že na Slovensku sa takýto kongres uskutoční vôbec po prvýkrát.

 

Jeho význam podčiarkuje aj fakt, že záštitu nad kongresom prevzal prezident SR Andrej Kiska.

Bude to skutočný festival svetového esperanta, obsahujúci rôznorodý program; od odborných podujatí ako IKU (Medzinárodná kongresová univerzita), esperantologická konferencia, „kleriga lundo“, t.j. vzdelávací pondelok, obsahujúci odbornú prezentáciu Slovenska účastníkom kongresu, cez zasadania riadiacich orgánov a záujmových sekcií, potom to budú exkurzie po Slovensku až po bohatý kultúrny program - divadelná inscenácia, ľudový súbor (možno aj Lúčnica - pozn. aut.), esperantské hudobné skupiny, a okrem toho aj bál - banket, a samozrejme, pestrý mládežnícky program.

Počíta sa s asi 1500 „kongresánmi“ zo 65 krajín, ktorí sú nositeľmi rôznych kultúr, a popritom aj jednej osobitnej - esperantskej. Bohatosť programu umocňuje aj fakt, že ako sprievodné podujatia kongresu (či popri kongrese) sa bude konať 1.Medzináboženské fórum v strednej Európe, ďalej 2.Jazykovopolitická konferencia pod názvom Perspektívy jazykovej komunikácie v Európskej únii, za významnej účasti dvoch komisárov EÚ (obe podujatia budú na UKF Nitra), a 3.Mezinárodný medicínsky esperantský kongres; tiež bude v Nitre.

Osobitne chceme zdôrazniť, že cieľom esperantistov je v praxi aplikovať medzinárodné dorozumenie užívateľov rôznych jazykov prostredníctvom jediného - neutrálneho - jazyka.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down