12.11.2020 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ešte v tomto roku dostanú chovatelia oviec mimoriadnu podporu vyše 3 mil. eur

Ešte v tomto roku dostanú chovatelia oviec a kôz mimoriadnu podporu v celkovej výške viac ako 3 milióny eur. Informoval o tom Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK).

BRATISLAVA. Spresnil, že prostredníctvom projektu rozvoja živočíšnej výroby dostane každý chovateľ oviec a kôz, zapojený do kontroly úžitkovosti, 91 eur na dobytčiu jednotku (DJ) a ostatní chovatelia 44,60 eura na DJ.
Táto suma podľa neho síce zďaleka nedosahuje výšku rozdielu a dorovnania platieb medzi dojnicami a ovcami, avšak oproti predchádzajúcemu obdobiu je citeľne navýšená a najmä počíta so všetkými chovateľmi oviec a kôz.
Vysvetlil, že dorovnanie na úroveň dojných kráv Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR neumožňuje Akčný plán rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2014 až 2020, ktorý stanovuje maximálnu výšku tejto pomoci pre sektor chovu oviec a kôz na 91 eur.
Upozornil, že MPRV SR preto prisľúbilo v roku 2021 úplne vyrovnanie podpory chovu oviec a kôz s dojnicami prostredníctvom projektu rozvoja živočíšnej výroby, nakoľko v budúcom roku už obmedzujúci akčný plán nebude platný.
Reľovský avizoval, že finálne a systémové riešenie ministerstva pôdohospodárstva, ktoré by malo pre chov oviec znamenať stabilitu, príde až v roku 2022, kedy by malo dôjsť k úplnému navýšeniu a vyrovnaniu platieb u oviec a kôz s podporou u dojných kráv, bez neistého kompromisného riešenia.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down