30.12.2013 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ a USA ukončili tretie kolo rokovaní o obchodnej dohode

Európska únia (EÚ) a USA ukončili tretie kolo rokovaní o obchodnej dohode. Obe strany vyjadrili spokojnosť s doterajším priebehom rozhovorov a dodali, že v nich budú pokračovať v roku 2014. Informovala o tom agentúra DPA. EÚ vo svojom tlačovom vyhlásení uviedla, že ďalšie kolo rokovaní "očakáva v marci 2014".

WASHINGTON. Ambiciózna dohoda o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) by mala odstrániť všetky prekážky vo vzájomnej obchodnej výmene medzi USA a EÚ, ktoré už teraz patria medzi najväčších svetových obchodných partnerov. Na ilustráciu, ich obchodná výmena dosahuje až 2 miliardy eur denne a podieľajú sa približne 40 % na globálnej obchodnej výmene. Colné poplatky na oboch stranách Atlantiku sú už teraz pomerne nízke, dosahujú v priemere 4 %.

Veľkým prínosom obchodnej dohody však bude aj zosúladenie predpisov a noriem, ktoré firmám pomôže ušetriť milióny eur. Tieto úspory na "byrokracii" spolu s odstránením colných poplatkov pomôžu vytvoriť tisícky nových pracovných miest. A znížia sa aj ceny produktov dovážaných z oboch brehov Atlantiku, čo zase poteší domácnosti. Ekonómovia odhadujú, že ambiciózna dohoda zvýši výkon oboch hospodárstiev o viac ako 100 miliárd USD ročne (73,23 miliardy eur). Tímy európskych aj amerických expertov si dali za cieľ uzavrieť rokovania koncom roka 2014 alebo začiatkom roka 2015. A jedným z bodov ich programu je aj ďalšie zníženie colných poplatkov, o ktorom budú diskutovať už začiatkom budúceho roka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down