10.09.2014 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ má podozrenie a zastavila vyplácanie odškodného za embargo

Európska únia (EÚ) sa dnes rozhodla pozastaviť núdzové opatrenia, ktorých cieľom bola pomoc pestovateľom ovocia a zeleniny pre zákaz dovozu do Ruska. Dôvodom je podozrenie zo zneužívania pomoci, uviedla Európska komisia (EK). Informovala o tom agentúra DPA.

BRUSEL. EK si odložila 125 miliónov eur na kompenzáciu pre výrobcov, ktorí nemôžu svoje produkty predávať v Rusku po tom, čo Moskva v auguste v reakcii na ekonomické sankcie Bruselu zakázala dovoz potravín z EÚ.

Peniaze boli určené na nákup tovarov podliehajúcich skaze a na výplatu poľnohospodárov za to, že nezožali svoju úrodu alebo zožali ešte pred tým, než dozrela. Komisia vyčlenila 82 miliónov eur pre pestovateľov jabĺk a hrušiek a 43 miliónov pre pestovateľov ostatného ovocia a zeleniny.

EK však dnes ohlásila prudký "disproporčný" nárast využívania programu. Dodala, že "má pochybnosti o tom, či sú všetky predložené požiadavky reálne".

"Požiadavky sú totiž v prípade niektorých produktov niekoľkonásobne vyššie, než je celkový priemerný ročný vývoz EÚ do Ruska," uviedla komisia. Limity týkajúce sa hrušiek a jabĺk už boli dosiahnuté a ostatné produkty sa k tomu už blížia.

Konkrétne EK má vážne pochybnosti o číslach predložených Poľskom, uviedli zdroje z EÚ. Poľskí producenti predložili požiadavky na kompenzáciu za viac než dvojnásobok celkového ročného vývozu EÚ do Ruska - ide o karfiol, brokolicu a hlávkovú kapustu. Čísla týkajúce sa uhoriek sú takmer päťnásobné v porovnaní s ročným exportom EÚ.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos vyhlásil, že v najbližších dňoch predloží "cielenejší a efektívnejší" program pomoci poľnohospodárom, ktorý má nahradiť pozastavený program.

"EK je však naďalej rozhodnutá podporiť tých producentov, ktorí náhle z dôvodu ruských opatrení stratili dôležitý trh," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down