28.08.2013 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ našla dôkazy, že Čína dotovala výrobcov solárnych panelov

Európska únia (EÚ) pri vyšetrovaní narazila na "presvedčivé dôkazy", že čínski výrobcovia solárnych panelov dostali celú škálu nelegálnych dotácií, ktoré im umožnili vyvážať svoje produkty do únie za nižšie, ako trhové ceny. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z Bruselu.

 Podľa týchto zdrojov zúčastnené strany, vrátane čínskej vlády, už dostali správu o výsledkoch vyšetrovania a v najbližších týždňoch by na ňu mali reagovať. Brusel však nepodnikne žiadne odvetné kroky, pretože sa koncom júla dohodol s Pekingom na riešení sporu.
      Ide pritom o závery len jedného zo štyroch vyšetrovaní, ktoré nariadila Európska komisia (EK) v rámci obchodného sporu s Pekingom. Vyšetrovanie sa týka exportu čínskych solárnych panelov a ďalších produktov spojených so solárnym biznisom do Európy.
      Predstavitelia komisie, ktorí hľadali dôkazy priamo v Číne, zistili, že vláda ázijskej krajiny poskytla tamojším firmám rôzne benefity, napríklad daňové úľavy, lacné bankové úvery alebo lacné pozemky. Komisia zverejní konečné výsledky vyšetrovania pravdepodobne v novembri, ešte predtým, ako ich predloží členským štátom na posúdenie.
      Európska komisia uvalila 4. júna 2013 predbežné antidumpingové clá na dovoz čínskych solárnych panelov. Koncom júla však EK a Čína oznámili, že sa im spor o clo podarilo vyriešiť a po dlhých týždňoch rokovaní sa dohodli na minimálnej cene čínskych solárnych produktov a na obmedzení ich exportu do únie do konca roka 2015.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down