24.01.2011 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ navrhne protidioxínové opatrenia

Európska únia (EÚ) navrhne v najbližších týždňoch nové opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť opakovaniu prípadu z Nemecka, keď sa krmivá určené pre hospodárske zvieratá kontaminovali dioxínom. Uviedol to dnes komisár Európskej únie pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli.

Medzi novými opatreniami, ktoré EÚ plánuje, je napríklad povinné oddelenie produkcie tukov na priemyselné využitie od tukov a olejov, určených na využitie v potravinách a krmivách v približne 100 európskych závodoch tohto zamerania.

Nemeckí vyšetrovatelia v súčasnosti zisťujú, či jeden z takýchto podnikov, firma Harles und Jentzsch, nedodala mastné kyseliny, určené na výrobu priemyselného papiera, výrobcom kŕmnych zmesí. K ďalším opatreniam by malo patriť povinné vydávanie licencií takýmto firmám a zvýšené sledovanie obsahu dioxínu v podnikoch, dodal J. Dalli.

Komisár zároveň varoval členské štáty únie pred jednostrannými obmedzeniami na dovoz výrobkov z bravčového a hydinového mäsa z Nemecka, nakoľko takéto kroky podľa neho môžu nabádať vlády v iných častiach sveta, aby obmedzili dovoz produktov z Európskej únie. Doteraz zastavili dovoz bravčového mäsa z Nemecka z krajín mimo únie napríklad Bielorusko, Južná Kórea a Čína.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down