14.10.2014 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ poskytne kompenzácie za ovocie a zeleninu určené na ruský trh

Slovenskí poľnohospodári môžu získať kompenzácie za výpadky spôsobené ruským embargom. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) uverejnila výzvu určenú pestovateľom a predajcom ovocia a zeleniny na Slovensku, aby predkladali oznámenia o zámere stiahnuť ich z trhu, vždy minimálne 24 hodín vopred.

BRATISLAVA. "Ide o druhý projekt pomoci z Európskej únie, ktorý spustila na základe krízy na trhu spôsobenej ruským zákazom dovozov niektorých rastlinných a živočíšnych produktov," informoval TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala.

"Neuskutočnenie zberu a zelený zber sa poskytuje ako kompenzácia na plochu, spravidla sa celý porast zlikviduje. Celkový vyčlenený rozpočet pre pokračovanie kompenzácií bol zvýšený o 165 miliónov eur," doplnil.

Projektmi sa zabezpečuje aj využitie úrody na charitatívne účely, zásobenie nemocníc, domovov dôchodcov alebo na zlikvidovanie a skrmovanie pre zvieratá.

PPA zároveň vyzvala žiadateľov na priebežné zasielanie oznámení o vykonaných činnostiach. Oznámenia je potrebné zasielať v elektronickej forme na e-mailové adresy zverejnené na stránke www.apa.sk, kde je v metodickom postupe zverejnená aj výška pomoci na jednotlivé produkty.

Žiadateľ, ktorý platobnej agentúre požadované oznámenia v uvedených termínoch nezašle, podporu nedostane.

Pre Slovenskú republiku je vyčlenených 3000 ton, a to na rajčiaky, mrkvu, kapustu, papriku, karfiol, brokolicu, uhorky, šampiňóny, jablká, hrušky, slivky, drobné bobuľové ovocie a stolové hrozno.

U týchto druhov ovocia a zeleniny sa na slovenskom trhu najvýznamnejšie prejavili sekundárne dopady zákazu vývozu potravín z EÚ do Ruska. Vyplýva to z aktuálnej analýzy MPRV, ktorú by mala na svojej stredajšej (15.10.) schôdzi prerokovať aj vláda.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down