16.04.2020 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ prijala ďalšie opatrenia na podporu agrosektoru počas koronakrízy

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu prijala ďalšie dve opatrenia na pomoc agropotravinárskemu sektoru. Tieto opatrenia zvýšia hotovostný tok poľnohospodárov a znížia administratívnu záťaž tak pre vnútroštátne, ako aj pre regionálne orgány a pre poľnohospodárov.

BRUSEL.  S cieľom zvýšiť peňažný tok poľnohospodárov EK zvýši preddavky na priame platby z 50 % na 70 %, ako aj platby na rozvoj vidieka - zo 75 % na 85 %. Poľnohospodári začnú tieto zálohy dostávať od polovice októbra. V záujme väčšej flexibility budú mať členské štáty možnosť vyplatiť poľnohospodárom platby pred dokončením všetkých kontrol v teréne.
Druhé štvrtkové opatrenie znižuje počet fyzických kontrol oprávnenosti čerpania eurofondov na farmách pre prevažujúcu časť rozpočtu spoločnej poľnohospodárskej politiky z 5 % na 3 %.
Komisia upozornila, že za súčasných výnimočných okolností je nevyhnutné minimalizovať fyzický kontakt medzi poľnohospodármi a inšpektormi EÚ. Komisia poskytne viac flexibility aj pokiaľ ide o načasovanie kontrol. Členské štáty budú môcť použiť alternatívne zdroje informácií na nahradenie tradičných inšpekcií na farme, napríklad družicové snímky alebo fotografie s geografickým označením, aby dokázali, že sprostredkované investície sa naozaj uskutočnili.
Umožní sa tým efektívnejšie využívanie zdrojov, dodržiavanie krízových pravidiel prijatých v súvislosti s koronakrízou a zníži sa tiež administratívna záťaž a hlavne sa predíde zbytočným oneskoreniam pri vybavovaní žiadostí o finančnú podporu. To by malo zabezpečiť, že podpora bude vyplatená poľnohospodárom v čo najkratšom možnom čase.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down