20.06.2024 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ uvalí clá na ukrajinské vajcia v rámci obmedzenia dovozu

        Brusel 20. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) zavedie clá na dovoz ukrajinských vajec v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov po dosiahnutí vopred dohodnutého ročného limitu pre tento import. Oznámil to hovorca Európskej komisie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.


        EÚ stanovila limity pre určité poľnohospodárske dovozy z Ukrajiny po tom, čo krajine umožnila prístup na svoj trh, aby pomohla jej ekonomike po ruskej invázii v roku 2022. To rozhnevalo farmárov v Únii a vyvolalo vlnu protestov v tomto roku.
        Európska komisia v utorok (18. 6.) oznámila, že po dosiahnutí objemového stropu pre obilniny zavedie clá na dovoz ovsa z Ukrajiny.
        Pokiaľ ide o vajcia, ich dovoz do EÚ v minulom roku vyskočil o tri štvrtiny a na začiatku tohto roka pokračoval v raste, pričom hlavným dodávateľom je Ukrajina, ukázali oficiálne údaje.
        Európski producenti vajec sa sťažovali, že prílev lacnejších ukrajinských dodávok brzdil obnovu chovov po vtáčej chrípke, ktorá v uplynulých rokoch spustošila kŕdle hydiny.
        Obmedzenia EÚ na dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny sa týkajú aj hydiny, cukru, krúp, kukurice a medu.
        Ukrajina v závere mája oznámila, že zakáže vývoz cukru do EÚ do konca tohto roka, keďže už bol dosiahnutý objemový limit, hoci údaje EÚ ukázali, že z celkového počtu asi 263.000 ton zostalo k dispozícii 44.000 ton.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down