03.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ vyhrala spor s Ruskom v rámci WTO o zákaze dovozu bravčového mäsa

Koncom augusta Európska únia na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) dosiahla diplomatický úspech, keď vyhrala v spore s Ruskom ohľadom ruského zákazu dovozu živých ošípaných, čerstvého bravčového mäsa a iných výrobkov z ošípaných z krajín EÚ. Experti WTO skonštatovali, že tento zákaz je nezákonný z hľadiska pravidiel medzinárodného obchodu.

BRUSEL. Predstavitelia EÚ v snahe ochrániť obchodné záujmy európskych farmárov využili existujúce mechanizmy v rámci WTO a zažalovali ruskú stranu, že začiatkom roka 2014 neprávom zaviedla zákaz dovozu živých ošípaných. Moskva to odôvodnila obmedzeným počtom prípadov afrického moru ošípaných v oblastiach EÚ blízko hraníc s Bieloruskom.

Panel expertov WTO poukázal na to, že odmietanie Ruska akceptovať dovoz určitých výrobkov z únie a prispôsobiť tomu osvedčenia o dovoze z EÚ do Ruska, vedie k zákazu dovozu z celej EÚ. Podľa WTO ruská reakcia nie je založená na medzinárodných normách a je v rozpore s Dohodou WTO o uplatňovaní sanitárnych a fytosanitárnych opatrení. Panel vyjadril rovnakú kritiku, pokiaľ ide o individuálne ruské zákazy dovozu bravčoviny z Poľska, Litvy a Estónska.

Podľa stanoviska expertov Rusko ako člen WTO môže uplatňovať svoje právo na určenie primeranej úrovne sanitárnej ochrany a na zodpovedajúce obmedzenie dovozu na základe sanitárnych hľadísk iba vtedy, ak je to v súlade s pravidlami tejto organizácie.

Európska komisia v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ má jeden z najúčinnejších systémov ochrany zdravia zvierat a bezpečnosti potravín na svete, ktorý je známy vysokými mierami detekcie chorôb a prísnymi pravidlami riadenia rizík. Podľa stanoviska Bruselu sú výrobky z bravčoviny z EÚ bezpečné a žiadna krajina nemusí zachovávať neodôvodnené obmedzenia dovozu.

Podľa stanoviska Európskej komisie EÚ bude aj naďalej využívať postupy WTO s cieľom zabezpečiť účinné dodržiavanie pravidiel medzinárodného obchodu. Urovnávanie sporov v rámci WTO je najúčinnejším spôsobom riešenia významných obchodných prekážok, a tým aj zvyšovania právnej istoty a predvídateľnosti v obchode.

Rusko má termín do 19. októbra tohto roku, aby sa odvolalo voči správe expertov WTO. Ak odvolanie nepodá do stanoveného termínu, Rusko bude povinné dodržiavať odporúčania WTO a opätovne uvoľniť trh pre dovozu živých ošípaných z EÚ, čerstvého bravčového mäsa a iných výrobkov z ošípaných.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down