Euralis demo park s kompletným portfóliom

S predsavzatím vytvoriť tradíciu stretnutí s pestovateľmi a obchodnými partnermi, zorganizovala spoločnosť Euralis v polovici septembra vo svojom demo parku vo Veľkom Mederi deň poľa, v rámci ktorého predstavila kompletné portfólio odrôd kukurice, slnečnice, sóje a ciroku.

Hostí podujatia privítal Ing. Peter Kolenčík, Country manager spoločnosti Euralis pre Slovensko, Česko a Slovinsko: „Na Slovensku priamo pôsobíme už štvrtým rokom. Náš deň poľa je venovaný ako pestovateľom tak našim exkluzívnym obchodným partnerom s cieľom predstaviť široké spektrum odrôd kukurice, slnečnice, ciroku a sóje zo šľachtenia Euralis.“

Ing. Andrej Kubiš, Sales & Marketing manager pre Slovensko, Česko a Slovinsko zhodnotil tohtoročný priebeh počasia, ktoré bolo nepriaznivé pre väčšinu pestovaných plodín: „Na juhozápade Slovenska zažívame od začiatku roka výrazný deficit zrážok na úrovni 130 milimetrov. Navyše v lokalite Veľkého Medera bola priemerná teplota počas júla a augusta o 5°C vyššia v porovnaní s dlhodobým teplotným priemerom, pričom najvyššia nameraná teplota dosiahla rekordných 40,2°C.“ Avšak, ako ďalej uviedol, „z pohľadu šľachtiteľov je zaujímavý aj takýto rok, pretože vyselektoval hybridy, ktoré ustáli sucho a pritom dokázali priniesť dobrú úrodu.“

Z najčerstvejších aktivít spoločnosti pripomenul projekt zameraný na podporu včelstiev – „Adoptuj úľ“, v ktorom má Euralis 17 úľov prinášajúcich med.

Ponuka hybridov kukurice

V rámci dňa poľa predstavili až 21 hybridov kukurice FAO 300 až 450 s určením na zrno, siláž, či pre bioplynové stanice. „Podiel našich hybridov kukurice na trhu narastá. V posledných rokoch sme posilnili zrnový segment kukuríc v stredne skorom až veľmi neskorom sortimente, taktiež hybridov na výrobu siláže, ktoré disponujú veľmi dobrou stráviteľnosťou vlákniny a nadpriemerným obsahom škrobu,“ uviedol k sortimentu A. Kubiš.

Z ponuky spoločnosti vyzdvihol novšie hybridy: ES Jasmine (FAO 400), ES Mylord (FAO 350), ES Dimension (FAO 360) a ES Faraday (FAO 340). Z osvedčených zrnových hybridov v pokuse zaujal ES Method (FAO 380), ktorý vďaka bohatému koreňovému systému dokáže prekonať suché podmienky a pritom vytvoriť veľmi slušnú úrodu.

Súčasť moderných technológií

Okrem šľachtenia štandardných a Clearfield hybridov, sa v spoločnosti zamerali aj na nové progresívne trendy v pestovaní slnečnice. Ťažisko šľachtenia je založené na herbicídne tolerantných hybridoch s odolnosťou proti účinnej látke imazamox.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *