12.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eurokomisia schválila slovenskú schému vo výške 10 miliónov eur pre agrosektor

      Brusel 12. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu v súvislosti s dopadmi ruskej agresie proti Ukrajine schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 10 miliónov eur na podporu spracovateľov poľnohospodárskych produktov a odvetvia potravinárskej výroby.


      Schéma štátnej pomoci bola schválená na základe dočasného krízového rámca štátnej pomoci prijatého na zvládanie vážnych narušení fungovania hospodárstva EÚ v dôsledku vojny na Ukrajine.
      Podpredsedníčka EK zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová v správe pre médiá spresnila, že táto schéma pomôže Slovensku podporiť spoločnosti v odvetví agrosektora poskytnutím potrebnej likvidity na pokračovanie v ich bežnej činnosti.
      Opatrenie bude otvorené pre spoločnosti všetkých veľkostí, pôsobiacich v odvetví spracovania poľnohospodárskych výrobkov alebo výroby potravín. Na základe tejto schémy získajú oprávnení prijímatelia obmedzenú výšku pomoci vo forme priamych grantov.
      Európska komisia skonštatovala, že táto schéma je potrebnou, vhodnou a primeranou nápravou vážnych narušení fungovania v hospodárstve členského štátu EÚ a zároveň, že je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci štátnej pomoci. Konkrétne slovenská schéma nepresiahne sumu 500.000 eur na prijímateľa a bude udelená najneskôr do 31. decembra 2022.
      Dočasný krízový rámec štátnej pomoci, ktorý bol prijatý 23. marca 2022, mesiac od vypuknutia ruskej agresie, umožňuje členským štátom využiť flexibilitu predpokladanú v pravidlách štátnej pomoci na podporu hospodárstva v kontexte ruskej vojny proti Ukrajine.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down