07.01.2023 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eurokomisia udelila Kamerunu "červenú kartu" za nezákonný a nenahlásený rybolov

      Brusel 7. januára (TASR) - Európska komisia (EK) označila Kamerun za nespolupracujúcu krajinu v rámci boja proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu a udelila mu "červenú kartu". Informuje o tom spravodajca TASR.


      V praxi to znamená, že členské štáty EÚ odmietnu dovoz produktov rybolovu z Kamerunu, aj keď sú výrobky sprevádzané osvedčeniami potvrdenými vnútroštátnymi orgánmi.
      Rozhodnutie EK je založené na nariadení EÚ o nezákonnom, nenahlásenom a neregulovanom rybolove, ktoré zabezpečuje, že na trh EÚ majú prístup len legálne vylovené plody mora.
      Zaradenie Kamerunu na "čierny zoznam" je založené na pretrvávajúcich závažných nedostatkoch, ktoré boli načrtnuté v oznámení prijatom vo februári 2021. Zakladá sa najmä na tom, že kamerunské orgány nedokázali zabezpečiť primeranú kontrolu národnej rybárskej flotily a neprijali potrebné nápravné opatrenia na zastavenie a zabránenie činnostiam nezákonného rybolovu.
      Kamerun totiž pokračuje v registrácii rybárskych plavidiel, ktoré pôsobia mimo jeho vôd, vrátane plavidiel dopúšťajúcich sa nezákonného rybolovu, pričom monitorovanie ich činností je nedostatočné.
      Komisia upozornila, že nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov je jednou z najvážnejších hrozieb pre udržateľné využívanie živých vodných zdrojov. Ohrozuje základy spoločnej politiky rybného hospodárstva EÚ a úsilie Únie presadzovať na medzinárodnej úrovni lepšiu správu oceánov. Tento druh rybolovu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre morské prostredie a morskú biodiverzitu.
      V rámci svojich činností eurokomisia spolupracuje s tretími krajinami s cieľom zlepšiť riadenie rybolovu a zabezpečiť, aby všetky štáty dodržiavali svoje medzinárodné záväzky.
      Komisia oznámila, že bude pokračovať v dialógu s kamerunskými orgánmi, aby pomohla krajine riešiť zistené nedostatky.
      Celosvetová hodnota nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu sa odhaduje na 10 – 20 miliárd eur ročne. Každý rok sa nezákonne uloví 11 až 26 miliónov ton rýb, čo zodpovedá najmenej 15 % svetových úlovkov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down