02.12.2010 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európa je v klonovaní striedma

Spoločnosť ViaGen v texaskom Austine je najväčším svetovým centrom komerčného klonovania zvierat. Klonovanie koňa stojí 150-tisíc dolárov, kravy či býka 15-tisíc dolárov a genetická manipulácia ošípanej vyjde „bagateľ“ - na 5-tisíc dolárov.

Už ceny naznačujú, že získavať bežné hospodárske zvieratá týmto spôsobom by bolo ekonomickým šialenstvom, na ďalší chov sa preto vyberajú len tie najlepšie „kusy“. 
„Našimi zákazníkmi sú napríklad chovatelia, ktorí majú skvelého plemenného býka, ktorý si zlomil nohu. Chceli by teda iného, ale úplne rovnakého,“ uviedol Mark Walton, riaditeľ spoločnosti ViaGen. Ďalší chovatelia si zasa nechávajú klonovať samice dobytka s vynikajúcimi vlastnosťami. 
„Než prídeme na to, ktorý býk je pre konkrétnu jedinečnú kravu ideálny, aby s ním mala najlepších potomkov, môže uplynúť niekoľko rokov,“ vysvetlil texaský rančer Ron Marquess, „preto sme si niektoré kravy nechali klonovať. Teraz ich inseminujeme spermiami najlepších býkov. Sledujeme potomkov, aby sme mohli vybrať najvýhodnejšie kombinácie pre rozmnožovanie, a tie potom opakovať a zlepšovať kvalitu stáda“. Americká spoločnosť má zabehnutý postup... 
O tom, aká je situácii v klonovaní zvierat v Európe, čoho sa týka vedecký výskum a či je v poľnohospodárstve záujem o využitie klonovania na produkciu jedincov s genetickým vybavením najlepšieho živého jedinca, sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 49.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down