25.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europarlament schválil korekciu rozpočtu EÚ na rok 2013

Európsky parlament (EP) schválil dodatočných 2,7 miliardy eur pre rozpočet EÚ na rok 2013. V poradí už šiesta korekcia rozpočtu EÚ bola potrebná z dôvodu nižších príjmov z dovozných ciel vyberaných na hraniciach EÚ ako sa pôvodne predpokladalo.

Predpoklady štatistického úradu EÚ (Eurostat), ktoré schválili členské štáty únie, sa nepotvrdili, čo znamená, že dorovnanie spoločného rozpočtu pôjde na úkor dodatočných národných príspevkov.
Začiatkom tohto týždňa Výbor EP pre rozpočet schválil opravný rozpočet, čo sa na poslednú chvíľu podarilo dosiahnuť po výzvach predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Barroso v pondelok (21.10.) varoval, že Komisia v polovici novembra už nebude môcť platiť účty v prípade, že sa nepodarí presadiť opravný rozpočet.
Predseda parlamentného rozpočtového výboru Alain Lamassoure v stredu (23.10.) zdôraznil, že suma 2,7 miliardy eur nemá súvislosť s ďalšími dvoma návrhmi na korekciu rozpočtu EÚ.
Ide o korekcie na pokrytie rozpočtového deficitu na strane výdavkov v roku 2013 (3,9 miliardy eur) a na pokrytie povodňových škôd v Nemecku, Rakúsku a Česku a následkov sucha v Rumunsku (400 miliónov eur).
Rozpočtové korekcie treba doriešiť aj preto, že europarlament upozornil na svoj nesúhlas s rozpočtom EÚ na rok 2014, ak by tento mal byť deficitný vinou nedoriešených záležitostí z predošlého roku. Litovské predsedníctvo v EÚ v tejto záležitosti prisľúbilo, že Rada EÚ bude rozhodovať o zvyšných dvoch opravách rozpočtu na mimoriadnej Rade EÚ pre všeobecné záležitosti 30. októbra. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down