19.09.2013 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európska únia prišla pri výbere DPH o 193 miliárd eur

V EÚ sa v roku 2011 stratilo odhadom okolo 193 miliárd eur z príjmov z dane z pridanej hodnoty, čo predstavuje 1,5% z celkového HDP Európskej únie. Únia prišla o tieto peniaze v dôsledku neplnenia pravidiel výberu daní, uviedla Európska komisia (EK) na základe vypracovanej štúdie o stratách na DPH v členských štátoch.

Štúdia bola financovaná EK ako súčasť projektu reformy systému DPH v Európe a tiež súčasťou širšej kampane pre boj proti daňovým únikom. Dokument uvádza podrobné údaje o nesúladoch medzi sumou, ktorá mala byť vybraná v podobe DPH a skutočnou finančnou hodnotou zhromaždenou v členských štátoch EÚ v období rokov 2000-2011.
"Je neprijateľné, aby nám takéto sumy z výberu DPH unikali cez sieť. Najmä vzhľadom na dopad, ktorý by takáto suma mohla mať na posilnenie verejných financií," uviedol eurokomisár pre dane a audit Algirdas Šemeta.
Komisár tvrdí, že sa treba poučiť z tejto skutočnosti a aj preto EÚ pripravuje ambicióznu reformu systému DPH v snahe zabrániť daňovým únikom. "Vieme, kde je problém, identifikovali sme riešenia a teraz nastal čas pre členské štáty, aby konali. Dnešné údaje by im v najbližších rokoch mali slúžiť ako základ pre posúdenie pokroku pri zlepšovaní výberu DPH," povedal A. Šemeta.
Tabuľka, ktorú EK predstavila médiám ukazuje, že Slovensko bolo v roku 2011 piatou najhoršou krajinou čo sa týka percentuálneho vplyvu na HDP z hľadiska rozdielov medzi očakávanými príjmami DPH a reálne vybranými peniazmi. Slovensko v tomto roku očakávalo príjmy z DPH vo výške 7,48 miliardy eur, kým do štátnej pokladnice prišlo 4,711 miliardy eur. Rozdiel predstavuje 4% HDP.
Horší percentuálny podiel mali iba Rumunsko (7,9%), Grécko (4,7%), Lotyšsko (4,7%) a Litva (4,4%). Priemer EÚ bol 1,5 %. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down