24.07.2021 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európsky úrad zintenzívňuje boj proti africkému moru ošípaných

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zintenzívňuje boj proti africkému moru ošípaných (AMO), ktorý postihuje aj Slovensko. V 18 európskych krajinách spúšťa kampaň Zastavme africký mor ošípaných. Hlavnými témami kampane sú prevencia, detekcia a nahlasovanie podozrivých prípadov. Informovali o tom mediálni zástupcovia úradu.

BRATISLAVA. EFSA v roku 2020 spustil koordinovanú kampaň s názvom Zastavme AMO v 9 európskych krajinách. V roku 2021 túto osvetovú kampaň rozšíril celkovo na 18 európskych krajín vrátane Slovenska. Jej cieľom je zvýšiť povedomie o tejto chorobe. Cieľovou skupinou kampane v roku 2021 sú chovatelia ošípaných, ale aj poľovníci, veterinári a kontrolné orgány. Viac informácií o kampani možno nájsť na webe: https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/sk/
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vníma iniciatívu EFSA zameranú na osvetu ako mimoriadne prínosnú. "Epidémia AMO môže mať ďalekosiahle dôsledky, a preto sú detekcia, prevencia a hlásenie podozrivých prípadov kľúčové pre potlačenie tejto choroby a na zabránenie ďalším úhynom v chovoch ošípaných aj v populácii diviačej zveri. O problematike preto musia byť informovaní chovatelia ošípaných, poľovníci, ale aj široká verejnosť," doplnil šéf MPRV Samuel Vlčan (OĽANO).
EFSA je agentúra financovaná EÚ. Bola zriadená v roku 2002 v reakcii na sériu potravinových incidentov na konci 90. rokov, aby poskytovala vedecky podložené poradenstvo a komunikáciu v súvislosti s rizikom v oblasti bezpečnosti potravinového reťazca. V každom členskom štáte EÚ je zriadený Národný kontaktný bod pre vedeckú a technickú spoluprácu s EFSA. V SR sídli na MPRV SR.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down