EuroTier: Strieborné medaily za inovácie I.

Koncom uplynulého mesiaca sa naša redakcia zúčastnila tlačovej konferencii k veľtrhu EuroTier, ktorý je popredným svetovým veľtrhom pre chov a manažment hospodárskych zvierat. Inovačná platforma globálneho priemyslu živočíšnej výroby, ktorý ponúka prehľad o inováciách, riešeniach a zavedených štandardoch, predstavuje riešenia a inovácie pre chov dobytka, ošípaných a hydiny. Výstavu a odborný program doplnia témy ovce a kozy, kone, akvakultúra, alternatívne bielkoviny a priamy marketing. Toto všetko bude možné vidieť na tohtoročnom veľtrhu, ktorý sa uskutoční 15. – 18. Novembra 2022 v nemeckom Hannoveri.

Nezávislá odborná porota menovaná Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou DLG vybrala podľa prísnych kritérií víťazov súťaže Innovation Award EuroTier. So štyrmi zlatými a 14 striebornými oceneniami bolo ocenenie Innovation Award EuroTier 2022 v zlatej alebo striebornej kategórii udelené celkovo 18 produktovým inováciám zo 150 prihlásených exponátov. Oficiálne odovzdávanie cien sa uskutoční počas veľtrhu EuroTier. My si už dnes predstavíme výber z exponátov, ktoré boli ocenené porotou a získali striebornú medailu.

BeddingCleaner, firma Hanskamp AgroTech BV, Hala 13, stánok D53

Otvorené maštale bez hrubej, kompostovacej podstielky rýchlo dosahujú hranice svojej absorpčnej kapacity. Podstielku je tak nutné často meniť, aby sa predišlo znečisteniu. BeddingCleaner je inovatívny koncept na odstraňovanie fekálií z otvorených podstielaných maštalí, ktorý možno použiť s organickými, ale aj anorganickými podstielacími materiálmi ako napr. pieskom.

Inovatívny stroj BeddingCleaner, ktorú nájdu návštevníci veľtrhu EuroTier v expozícii firmy Hanskamp AgroTech je ťahaný stroj pre agregáciu s traktorom, ktorý čistí podstielku v pravidelných intervaloch. Podstielkový materiál sa preosieva pomocou sitovej podložky, pričom podstielka, ktorá nie je viazaná s nečistotami padá späť do stajne. Naopak, malé množstvo podstielkového materiálu priľne na usadených fekáliách, čo má za následok, že sa dá jednoducho zachytiť a prepraviť do integrovaných skladovacích priestorov.

Vďaka rýchlemu odstráneniu fekálií zostáva podstielka čistejšia a suchšia, a preto zostáva dlhšie použiteľná. V takomto stabilnom koncepte sú podporované príslušné aspekty dobrých životných podmienok zvierat, ako je ležanie a pohyb, zatiaľ čo emisie škodlivých plynov a zápachu sú znížené vďaka pravidelnému odstraňovaniu výkalov.

Clean & Fill Station, spoločnosť Förster Technik GmbH, Hala 13, stánok D35

Udržiavanie zdravia teliat má v chove dojníc veľký význam. Infekciám spôsobeným nedostatočnou hygienou je potrebné teda dôsledne predchádzať. Mobilné napájacie systémy pre teľatá s väčšou nádržou na mlieko sú už niekoľko rokov čoraz obľúbenejšie, a to najmä v dôsledku aspektov riadenia práce. Tieto systémy je však po použití potrebné prácne čistiť a dezinfikovať, a to buď ručne, alebo poloautomaticky.

Systém Clean & Fill Station, ktorý na predstaví na veľtrhu EuroTier firma Förster Technik teraz umožňuje vyčistiť mobilné tanky na mlieko pomocou pripojenia spočívajúceho v niekoľkých manuálnych krokov. Čistiaci program beží plne automaticky a vyčistí všetky povrchy aj citlivé miesta. Ďalšou novinkou je, že nádržka sa automaticky doplní vodou v požadovanom čase prostredníctvom nastaveného programu a ohreje sa na zadanú teplotu napájačky. To znamená, že chovateľ potom už len pridá potrebné množstvo náhražky mlieka a napájačka pre teľatá je pripravená na použitie.

Clean & Fill Station od Förster preto takmer úplne vylučuje hygienické nedostatky a vedie k výraznej úspore pracovného času.

The Dreamstall, spoločnosť Cowhouse International B.V., Hala 12, stánok C57

Ležanie je dôležité pre zdravie kopýt, kĺbov a vemien kráv. Navyše je nevyhnutné pre prežúvanie, pričom zvieratá bežne ležia viac ako dvanásť hodín denne. Ležiská by mali umožňovať pohodlné a nerušené ležanie. Rôzne prvky majú zároveň za úlohu usmerňovať zvieratá tak, aby sa menšie zvieratá nedokázali otočiť a zašpiniť boxy, zatiaľ čo veľké zvieratá nie sú obmedzené do takej miery, aby ich už nepoužívali.

Zábrana Dreamstall, ktorú nájdu návštevníci v expozícii spoločnosti Cowhouse International, umožňuje kravám takmer voľne stáť v boxoch a pohybovať sa prirodzenejšie. Zvláštnosťou tohto riešenia je, že dizajn boxu upúšťa od klasickej kohútikovej zábrany a konvenčných klasických deliacich zábran. Kohútiková zábrana je nahradená dvoma pružnými guľovitými telami, ktoré vedú oblasť ramien stojacej kravy. To umožňuje krave stáť voľne v „medzere“ a so zdvihnutou hlavou dokonca aj v kabíne. Bežné bočné zábrany sú nahradené dvoma horizontálnymi, flexibilnými vodiacimi rámami, ktoré vedú stojacu kravu do centrálnej stojacej polohy.

Pri ležaní tak môžu kravy nerušene využívať celú plochu ležiska. Pri státí sú kravy vedené do správnej polohy pomocou plastových tiel, ktoré sú v hornej časti pružné, a nie pomocou horizontálnej kohútikovej zábrany. Dreamstall preto podporuje druhovo typický spôsob správania kráv a tým podporuje welfér zvierat a ich zdravie.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down