EuroTier: Strieborné medaily za inovácie II.

Koncom uplynulého mesiaca sa mala naša redakcia možnosť zúčastniť tlačovej konferencie k veľtrhu EuroTier, ktorý je popredným svetovým veľtrhom pre chov a manažment hospodárskych zvierat. Inovačná platforma globálneho priemyslu živočíšnej výroby, ktorá ponúka prehľad o inováciách, riešeniach a zavedených štandardoch, predstavuje riešenia a inovácie pre chov dobytka, ošípaných a hydiny. Výstavu a odborný program doplnia témy ovce a kozy, kone, akvakultúra, alternatívne bielkoviny a priamy marketing. Toto všetko bude možné vidieť na tohtoročnom veľtrhu, ktorý sa uskutoční 15. – 18. Novembra 2022 v nemeckom Hannoveri.

Nezávislá odborná porota menovaná Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou DLG vybrala podľa prísnych kritérií víťazov súťaže Innovation Award EuroTier. So štyrmi zlatými a 14 striebornými oceneniami bolo ocenenie Innovation Award EuroTier 2022 v zlatej alebo striebornej kategórii udelené celkovo 18 produktovým inováciám zo 150 prihlásených exponátov. Oficiálne odovzdávanie cien sa uskutoční počas veľtrhu EuroTier. My si dnes predstavíme druhú skupinu exponátov, ktoré boli ocenené porotou a získali striebornú medailu.

AKO WolfStop, spoločnosť Albert Kerbl GmbH, Hala 11 Stánok C43

Pre pasúce sa zvieratá je nevyhnutná optimálna ochrana stáda pomocou vhodných ochranných ohradníkov. Tie musia poskytovať dostatočnú ochranu proti podliezaniu a preskakovaniu divou zverou, ako sú napríklad líšky a vlky. Siete, ktoré sa v súčasnosti bežne používajú, majú často problém, že prúd nemôže prechádzať spodným prameňom alebo okrajom siete. To vedie k riziku skratu, čo znamená, že celý systém sieťového oplotenia sa stane nefunkčným a zver tak dokáže ohradník podliezať. Po druhé, siete často nie sú dostatočne vysoké, v dôsledku čoho sa dajú preskočiť.

Presne tu vstupuje do hry AKO WolfStop. Jeho pridržiavací stĺpik je možné flexibilne pripevniť k existujúcim sieťovým oploteniam v definovanom odstupe alebo vo vhodnej výške. Dokáže teda ponúknuť ochranu proti prerazeniu pod mriežkami alebo ho možno použiť na zdvihnutie mriežok a tým zabrániť preskočeniu oplotenia. Na konci každého pridržiavacieho stĺpika je namontovaný držiak prameňa, t.j. držiak elektrického vodiča alebo prameňa. Po pripevnení môžu byť držiace stĺpiky vrátane prameňa jednoducho zdvihnuté, aby bolo možné sieť zrolovať rovnako efektívne ako predtým, a tým ju ľahko premiestniť alebo prepraviť.

Vďaka použitiu AKO WolfStop je možné očakávať výrazné zlepšenie funkcie a manipulácie s ochrannými ohradníkmi pre pasúce sa zvieratá.

LAKTOWASH, spoločnosť Lakto Hayvancilik Teknolojileri San. v Tic. Ltd. Sti., Hala 13 stánok E61

Pre hygienu mlieka je dôležité, aby všetky časti, cez ktoré mlieko preteká, boli dôsledne a dôkladne vyčistené a vydezinfikované. Prirodzene to platí aj pre vedrá na dojenie alebo mini-dojacie systémy, ktoré sa používajú po celom svete na mikro farmách alebo pre čerstvo vydojené alebo choré zvieratá. Predovšetkým v týchto prípadoch je životne dôležité zabrániť prenosu infekcií cez gumené vložky do strukových nástrčiek, hadičiek, zberačov alebo nádob na mlieko, čo sa nie je vždy možné docieliť namáhavým ručným čistením, ktoré sa stále často vykonáva.

Laktowash je čistiaca jednotka pre mobilné dojacie systémy, ktorá dôkladne a efektívne čistí všetky povrchy, s ktorými prichádza mlieko do kontaktu. Pre čistenie je mobilná dojacia jednotka pripojená k prístroju Laktowash pomocou jednoduchého adaptéra cez veko vedra. Vákuová pumpa namontovaná v dojacej jednotke zaisťuje požadovanú turbulenciu, zatiaľ čo stroj Laktowash prechádza vopred stanoveným čistiacim a dezinfekčným cyklom s príslušnými štandardmi, čím zaisťuje, že dojacia súprava a nádoba na mlieko sú vyčistené na vysokej úrovni. Na konci každého umývacieho procesu vysáva Laktowash zvyšnú tekutinu z vedra a odvádza ju preč.

Intenzívnym čistením sa predchádza infekciám a udržiava sa zdravie vemena. Použitie systému navyše šetrí prácu a čas. Systém je udržateľný aj z hľadiska spotreby energie a vody vďaka vopred určenému kolobehu vody.

SBE Farm-Management-System, firma Lock Antriebstechnik GmbH, Hala 12, stánok C58

Stabilná klíma, osvetlenie, ventilátory – na farme je množstvo technických systémov a je potrebné ich neustále sledovať. Keďže ide často o samostatné riešenia od rôznych výrobcov, znamená to aj samostatný riadiaci systém pre každé zariadenie.

Systém Lock SBE teraz po prvýkrát spája širokú škálu takýchto modulov v medzisektorovom riešení s významným potenciálom rozšírenia. Ocenená novinka využíva vysoký počet senzorov na sledovanie aktuálnych okolitých podmienok v budovách. Vetracie systémy, osvetlenie, ventilátory a zvlhčovanie v maštali sú k dispozícii ako diely a môžu byť aktivované bez ohľadu na umiestnenie alebo platformu. Systém je schopný konať autonómne alebo vydávať odporúčania pre manuálnu obsluhu.

Systém Lock SBE ponúka farmárom inteligentné riešenie, pomocou ktorého možno optimalizovať a výrazne zefektívniť prevádzkové postupy. Znížené úsilie pri monitorovaní a automatická dokumentácia odbremeňujú manažéra farmy od práce a optimálne výrobné podmienky, ktoré sú vždy prispôsobené prostrediu, zlepšujú pohodu zvierat.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down