25.03.2014 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eximbanka podporila firmy vyvážajúce do Ruska sumou 40,5 mil. eur

Rusko je dôležitým obchodným partnerom pre viaceré členské štáty Európskej únie (EÚ), vrátane Slovenska. Aj preto sa premiéri štátov EÚ rozhodli počas summitu v Bruseli (20.-21.3.) na Rusko neuvaliť ekonomické sankcie.

BRATISLAVA. "Slovensko považuje ruský trh za strategický, nevidíme dôvod, aby sa politické problémy riešili cez ekonomické sankcie, ktoré poškodia jednu aj druhú stranu," povedal médiám po skončení summitu v Bruseli premiér Robert Fico (Smer-SD).
Slovenská vláda sa aj v minulom roku snažila zintenzívniť spoluprácu s Ruskom a napomáhať slovenským exportérom pri rozvíjaní ich aktivít na tamojšom trhu, keď s ruskou bankou Sberbank podpísala Memorandum o spolupráci. Ruská banka taktiež podpísala vlani zmluvy o spolupráci aj s Exportno-importnou bankou Slovenskej republiky (Eximbanka SR) a so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Eximbanka podporuje slovenských exportérov prostredníctvom produktov, akými sú úvery, záruky a poistenie.

"Za rok 2013 sme podporili export smerujúci do Ruskej federácie v celkovej sume 40,5 milióna eur. Z toho 25,3 milióna eur bola podpora formou poistenia vývozných úverov a 15,2 milióna eur tvorili poskytnuté úvery a vystavené záruky," priblížil pre TASR tlačový odbor Eximbanky.
Prostredníctvom poistenia v roku 2013 Eximbanka podporila firmy, orientujúce sa na vývoz kovov a výrobkov z nich, elektrotechnických zariadení, rôznych priemyselných výrobkov, špeciálnych priemyselných strojov a zariadení a medicínskych a farmaceutických výrobkov.

"Prostredníctvom úverov a záruk bol podporený export v oblasti elektrotechnického, chemického, strojárskeho, hutníckeho, papierenského, textilného, a taktiež aj potravinárskeho priemyslu," doplnil tlačový odbor Eximbanky.
Vývoj situácie v Rusku po zavedení sankcií voči niektorým ruským oligarchom preto pozorne sledujú aj slovenské firmy, ktoré obchodujú na ruskom trhu. Na východné trhy vyváža energetické zariadenia napríklad žilinská spoločnosť Elteco. "Aktuálna situácia môže obchodu uškodiť aj pomôcť. Čokoľvek predpovedať si ale nedovolím. Určite situáciu veľmi pozorne sledujeme. Rusko je pre nás dôležitý trh, našťastie nie jediný," uviedol pre TASR obchodný riaditeľ spoločnosti Marián Adamica.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down